Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Stowarzyszenia turystyczne z regionu razem w walce o klienta

Czarnogóra: Stowarzyszenia turystyczne z regionu razem w walce o klienta

W szóstych Międzynarodowych Spotkaniach Stowarzyszeń Turystycznych ISTA (Internacionalni susreti turističkih asocijacija), które odbyły się w Hotelu Splendid uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń agencji turystycznych z Serbii (YUTA), Chorwacji (UHPA), Macedonii (ATAM) oraz Bośni i Hercegowiny  (ATARS i UTABIH). Czarnogóra oficjalnie przyłączyła się do tego regionalnego stowarzyszenia agencji turystycznych, którego członkami są już prawie wszystkie kraje byłej Jugosławii. W najbliższej przyszłości zapowiedziano rozszerzenie ISTA także o Bułgarię i Albanię.

Na konferencji poruszano przede wszystkim problem współpracy podmiotów turystycznych  z obszaru Bałkanów oraz wspólnych akcji promocyjnych w krajach rozwijających się.  Jak zgodnie podkreślali zgromadzeni na konferencji specjaliści od rozwoju branży turystycznej, zarówno Czarnogóra jak i pozostałe kraje regionu są zbyt małe, aby samodzielnie zaistnieć na rynkach państw Dalekiego Wschodu czy Ameryki Południowej, dlatego zamiast konkurować ze sobą, powinny skupić się na współpracy i stworzeniu wspólnej kampanii reklamowej przeznaczonej właśnie dla rynków wschodzących. Podkreślano też zauważalny wzrost poziomu usług turystycznych, przez co kraje ISTA stają się atrakcyjne dla przyzwyczajonych do wysokiej jakości turystów z Zachodu Europy.

Obrady zakończyły się decyzją o stworzeniu memorandum o współpracy. Na jego podstawie będzie można powołać grupę roboczą, która zajmie się praktycznym rozwiązaniem poruszanych na konferencji problemów. Następne spotkanie odbędzie się od 4 do 7 października w albańskim mieście Durres.

Źródło: portalanalitika.me, dan.co.me, pobjeda.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE