Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Stymulowanie rozwoju klastrów
klaster.google.pl

Czarnogóra: Stymulowanie rozwoju klastrów

Małe i średnie czarnogórskie przedsiębiorstwa zrzeszone w klastrach otrzymają teraz większe dofinansowanie ze strony państwa na skutek działalności programu wsparcia klastrów w regionie północnym i na mniej rozwiniętych obszarach Czarnogóry w latach 2012-2016. Przedsiębiorstwa z sektorów rolnictwa, przemysłu drzewnego i pozostałych działalności produkcyjnych, które są zrzeszone w klastrach, a spełnią określone w programie kryteria, będą mogły liczyć na większą pomoc ze strony państwa – dotacje wyniosą 10 tys. EUR bez podatku VAT lub do 70% wartości inwestycji, zamiast dotychczasowego wsparcia w wysokości 7 tys. EUR na zakup sprzętu produkcyjnego – wyjaśniła generalny dyrektor ds. rozwoju w Ministerstwie Gospodarki, Nina Vujošević.

- Dotychczasowa realizacja planu przynosi pozytywne efekty w postaci ochrony miejsc pracy oraz wzrostu produkcji i eksportu. Powinniśmy dalej wzmacniać zdolności absorpcyjne firm zlokalizowanych na północy kraju skierowane na korzystanie z państwowej pomocy, dzięki czemu poprawiona zostanie ich konkurencyjność – dodała Vujošević.

Program wsparcia klastrów ma być komplementarny z działaniami Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Funduszu Rozwoju Czarnogóry.

Stymulowanie rozwoju klastrów jest jednym z działań w ramach realizacji strategii na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego Czarnogóry.

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE