Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Sveti Stefan bez podatku

Czarnogóra: Sveti Stefan bez podatku

Dług greckiej grupy kapitałowej RESTIS z tytułu zaległości podatkowych związanych z użytkowaniem kompleksu wypoczynkowego Sveti Stefan ponownie wzrósł o kilkaset tysięcy Euro.

Jak powiedział Dejan Milovac zastępca dyrektora organizacji pozarządowej MANS potwierdza to stanowisko reprezentowanej przez niego organizacji, że umowa z greckim kontrahentem przynosi poważne straty i należy ją rozwiązać bez zbędnej zwłoki.

Organizacja MANS na początku tego roku złożyła wnioski o prowadzenie postępowania karnego przeciwko ministrom z rządu byłego premiera Mila Đukanovića jak również Igora Lukšića. Przyczyną tychże działań były podejrzenia i zarzuty dotyczące pomocy greckim inwestorom w unikaniu obowiązków płatniczych. Dług z tytułu dzierżawy całego kompleksu przekroczył już bowiem 2,5 miliona Euro.

Wniosek został złożony również przeciwko przedstawicielowi RESTIS w Czarnogórze, a zarzuty dotyczyły samowoli budowlanej. Jednak po ponad półrocznym rozpatrywaniu sprawy prokurator z Kotoru Boris Savić odrzucił skargę, uzasadniając to brakiem podstawy do prowadzenia postępowania karnego.

Zdaniem przedstawiciela MANS wydane w tej sprawie uzasadnienie odmowy prowadzenia śledztwa „obraża inteligencję i powstydziłby się tego każdy prawnik, nie mówiąc już o prokuratorze“. Ponadto zaznaczył, że uniemożliwiony został dostęp do materiałów i wyników zakończonego postępowania. Opinia publiczna nie dowie się zatem jakie śledztwo prowadził prokurator Savić oraz czy oprócz deklaracji niewinności składanych przez samych polityków pojawiły się jakiekolwiek inne dowody lub materiały, które zadecydowały o umorzeniu sprawy.

W międzyczasie organizacja MANS ogłosiła, że potencjał kompleksu Sveti Stefan jest obecnie niewykorzystany, co naraża państwo na milionowe straty.

Źródło: b92.net

 

 

About Karol Kniola

KOMENTARZE