Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Sveti Stefan na liście europejskich ukrytych skarbów organizacji EBD
montenegro le figaro.fr

Czarnogóra: Sveti Stefan na liście europejskich ukrytych skarbów organizacji EBD

Europejska organizacja non-profit EBD (European Best Destinations) zaliczyła półwysep Sveti Stefan w poczet 13 ukrytych skarbów Europy.

We wprowadzeniu do listy polecanych wakacyjnych kierunków zaznaczono, że chociaż w Europie znajdują się popularne i przyciągające wielu gości atrakcje turystyczne jak np. Paryż, Londyn czy Amsterdam, stary kontynent ma też do zaoferowania także wiele mało znanych miejsc, które nazywane są skrywanym bogactwem.

Wraz z półwyspem Sveti Stefan na liście EBD znalazły się także chorwacka wyspa Hvar, słoweński Piran (nazwany czarującym i jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w basenie Morza Śródziemnego), mała włoska miejscowość Portofino, będąca jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc na włoskim wybrzeżu, portugalskie miasto uniwersyteckie Coimbra, położona na Lagunie Weneckiej włoska wyspa Burano, górska gmina Mellieħa na Malcie (znana przede wszystkim ze stworzonej na potrzeby kręconego tu w 1980 r. filmu wioski Popeya), znane z ulicznych barów i wiktoriańskiej architektury walijskie Tenby, belgijskie Dinant (miejsce urodzenia wynalazcy saksofonu Adolphe’a Saxa).

Na liście znalazły się także cztery miejscowości położone w różnych regionach Francji; alzacka miejscowość Colmar, będąca dużym ośrodkiem produkcji wina, bretońskie Ploumanac’h znane z kamienistego wybrzeża o różowej barwie, miejscowość Eguisheim, uważana za jedną z najbardziej malowniczych we Francji oraz Cap Ferret, ulubione miejsce wypoczynku francuskiej śmietanki towarzyskiej.

Źródło: portalanalitika.me, europeanbestdestinations.com

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE