Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Szara strefa szkodzi finansom i wizerunkowi kraju

Czarnogóra: Szara strefa szkodzi finansom i wizerunkowi kraju

Problem szarej strefy w czarnogórskiej turystyce jest poruszany od dawna, jednak działania podejmowane oficjalnie w celu walki z tym procederem dotąd nie przynosiły pozytywnych rezultatów. Prezes Czarnogórskiego Towarzystwa Turystycznego (CTU) Žarko Radulović twierdzi, że  nieopodatkowane przychody szarej strefy tylko w branży turystycznej mogą sięgać nawet 350 mln EUR rocznie. Według rządowych szacunków z włączeniem innych gałęzi gospodarki  szara strefa w Czarnogórze jest wyceniana na 600 mln EUR rocznie.

Kwota tego rzędu (ok. 20% PKB) oznacza nie tylko olbrzymią stratę dla skarbu państwa, ale również szkodzi wizerunkowi Czarnogóry na świecie i niewątpliwie utrudnia krajowi starania o wejście do Unii Europejskiej.

Oszukiwanie państwa odbywa się na najróżniejsze sposoby. Częste jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby prywatne, które nie są nigdzie zarejestrowane i nie odprowadzają podatków. Proceder ten jest uprawiany szczególnie chętnie przez mieszkańców nadmorskich kurortów proponujących noclegi turystom i nielegalnych handlarzy sprzedających towary w miejscach o dużym ruchu turystycznym. Jednakże oszukiwanie Urzędu Skarbowego (Poreska uprava) wbrew wcześniejszym faktom nie jest domeną przeciętnych obywateli – w jego unikaniu specjalizują się przede wszystkim duże hotele i znane restauracje w kurortach turystycznych. Wiele z nich zatrudnia sezonowych pracowników na czarno, nagminne jest też niewydawanie w restauracjach i kawiarniach paragonów fiskalnych. Kary finansowe za takie przestępstwa nie są wysokie i proceder dzięki temu jest opłacalny.

W ostatnim czasie można zauważyć jednak zmiany na lepsze. Na skutek szeroko zakrojonych akcji medialnych obywatele coraz częściej zgłaszają Urzędowi Skarbowemu niewydawanie paragonów fiskalnych, a, jak doskonale wiadomo, to właśnie sprzeciw społeczeństwa wobec łamania prawa jest najlepszym sposobem walki z szarą strefą.

Źródło: seebiz.eu, slobodnaevropa.org, bankar.me, pobjeda.me, cgekonomist.com

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE