Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Szczyt szefów państw regionu w Budwie

Czarnogóra: Szczyt szefów państw regionu w Budwie

 

Czwarty szczyt państw regionu poświęcony promowaniu współpracy regionalnej, z udziałem prezydentów Macedonii, Albanii i Kosowa odbył się w Budwie. Gospodarzem spotkania był prezydent Czarnogóry Filip Vujanović.

Przywódcy państw rozmawiali o konieczności poprawy współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie infrastruktury drogowej oraz realizacji wspólnych projektów energetycznych.

Vujanović korzystając z okazji poruszył kwestię uznania Czarnogórskiej mniejszości narodowej na terenie Kosowa. Prezydent Czarnogóry wyraził nadzieję na rychłe zakończenie procedury dotyczącej statusu Czarnogórców w Kosowie, co pozwoli na wymianę ambasadorów. Atifete Jahjaga zapewniła, że proces zakończy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jedyną, dotąd nierozstrzygniętą kwestią jest wytyczenie granicy kosowsko-czarnogórskiej, ale sprawa ta nie budzi kontrowersji i nie ma wpływu na współpracę obu krajów.

W spotkaniu nie wziął udziału prezydent Serbii – Tomislav Nikolić, który zbojkotował konferencję po tym jak trybunał w Hadze uniewinnił byłego dowódcę Armi Wyzwolenia Kosowa (UÇK) – Ramusha Haradinaja.

W przeszłości takie spotkania odbyły się we Vlorze, Prizrenie i Ochrydzie.

 

Źródło: novimagazin.rs, rtcg.me, me.seebiz.eu,

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE