Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Tego lata pracę może znaleźć nawet 12 tys. pracowników sezonowych
turystyka - news247.gr

Czarnogóra: Tego lata pracę może znaleźć nawet 12 tys. pracowników sezonowych

Także tego roku zauważalne jest wielkie zainteresowanie pracą sezonową na wybrzeżu, wedle wstępnych ocen pracę latem może znaleźć nawet 12 tys. ludzi – podaje dziennik Dnevne Novine.

Sądząc po informacjach z rządowej analizy zatrudnienia sezonowego i corocznym wzroście liczby pracowników tymczasowych w Czarnogórze, nadchodzącego lata pracę znaleźć może nawet ponad 12 tys. osób.  Dodatkowo Urząd Pracy (Zavod za zapošljavanje Crne Gore) zapowiada dalsze ułatwienia, mające na celu pośrednictwo w zatrudnieniu czarnogórskich bezrobotnych.

Aby poznać strukturę sezonowego zatrudnienia na czarnogórskim wybrzeżu, Urząd Pracy w kwietniu ub. przeprowadził ankietę na grupie 274 pracodawców na wybrzeżu dla 72 zawodów i  zajęć do których potrzebni są dodatkowi pracownicy w sezonie turystycznym.

Analiza rezultatów ankiety mówi, że na połowę objętych badaniem stanowisk według pracodawców konieczna jest dodatkowa siła robocza, okres zatrudnienia na stanowiska związane z pracą sezonową trwają najczęściej od 2 do 5 miesięcy, a u ponad połowy przepytanych pracodawców pracownicy sezonowi mają zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Jednakże fakt, że 28% pracodawców tego nie zapewnia może wpływać negatywnie na możliwości zatrudnienie czarnogórskich bezrobotnych, szczególnie tych z północnej części Czarnogóry – oświadczył Urząd Pracy.

Przeciętne wynagrodzenie dla pracowników sezonowych waha się między 250 – 350 EUR miesięcznie.

Źródła: portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE