Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra tonie w długach
euro.slobodnaevropa.org

Czarnogóra tonie w długach

Władze Czarnogóry coraz częściej podejmują decyzje o konieczności zadłużenia państwa w celu utrzymania płynności finansowej.

W mijającym tygodniu (12 września) Rząd  zaakceptował umowę o ponownym zadłużeniu w Erste Banku na kwotę sięgającą 16 mln EUR. Pożyczone pieniądze mają zostać wykorzystane na regulację zobowiązań wobec wierzycieli we wrześniu. Umowa przewiduje spłatę kredytu w okresie trzech lat.

- Z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja jest zupełnie jasna – twierdzi przedstawiciel opozycyjnego Frontu Demokratycznego, Nebojša Medojević. Dodaje, że państwo nie ma takiej ilości środków, aby spłacać odsetki od pożyczonych pieniędzy, dlatego musi zaciągać kolejne kredyty. Powagę problemu podkreśla fakt, że do tak złej sytuacji doszło we wrześniu, czyli tuż po zakończeniu sezonu turystycznego, kiedy to w skarbcu państwa powinny znaleźć się dodatkowe środki. Medojević jest zdania jakoby Czarnogóra stopniowo przybliżała się do bankructwa.

Znaczna część obywateli Czarnogóry nie jest świadoma tego, w jakim tempie Rząd pożycza pieniądze. Ci, którzy tę wiedzę posiadają, są coraz bardziej zaniepokojeni.

Źródła: slobodnaevropa.org, vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE