Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Trwają prace nad podatkiem od zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu

Czarnogóra: Trwają prace nad podatkiem od zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu

platforma wiertnicza - vijesti.me

Pomimo wielokrotnych zapowiedzi rządu, przetarg na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego przy czarnogórskim wybrzeżu nie został jeszcze ogłoszony. Powodem opóźnienia jest oczekiwanie na przyjęcie  ustawy o podatku od dochodów z eksploatacji  bogactw naturalnych.

Ministerstwo Finansów powołało już grupę roboczą w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Skarbowego oraz niezależni eksperci. Zespół ten jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu o specjalnym podatku dla firm przemysłu wydobywczego, trudniących się eksploatacją ropy i gazu. Przypomniano również, że przyjęcie przepisów regulujących tę kwestię, według niedawno zatwierdzonego harmonogramu prac rządu, zaplanowano na drugi kwartał tego roku.

Czarnogórski rząd 5. lipca zeszłego roku zatwierdził politykę fiskalną, w której zdefiniowano ogólne założenia w kwestii opodatkowania zysków czerpanych z pozyskiwania  zasobów naturalnych. Jak informuje Ministerstwo Finansów ustanowiono wówczas system, który przewiduje stabilne i wysokie dochody dla państwa, co oznacza, że do budżetu trafi aż 70% zysków firm, które będą działać w tej branży. Prowizja za wydobycie ropy naftowej jest bowiem progresywna i waha się w granicach  od 5% do 12% wartości produkcji, a dodatkowy podatek od zysku wynosi 59%, oznajmiła ówczesna wiceminister finansów Biljana Šćekić.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE