Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Trwają prace nad przygotowaniem archeologicznej mapy kraju

Czarnogóra: Trwają prace nad przygotowaniem archeologicznej mapy kraju

Grupa archeologów z Centrum Archeologii i Konserwacji Zabytków rozpoczęła 12 grudnia przygotowania do opracowania planów archeologicznych  na terenie gminy Podgorica. W skład grupy wykwalifikowanych archeologów wchodzą: Marija Jabučanin i Nikola Borovinić, a nadzór nad badaniami sprawuje dr Čedomir Marković.

Rozpoznanie archeologiczne to lokalizacja wraz z opisem stanowisk archeologicznych w celu opracowania mapy archeologicznej Czarnogóry. Do tej pory większość zlokalizowanych obiektów to pozostałości świątyń oraz kurhany, których naliczono około dwudziestu. Kiedy śnieg stopnieje ponownie obejdziemy zidentyfikowane kurhany, aby precyzyjnie ocenić ich stan – powiedział kierownik prac, archeolog Dejan Gazivoda. Dodał także, że  rozpoznanie archeologiczne jest ważne także w celu ustalenia priorytetów badawczych wśród znalezionych stanowisk archeologicznych.

W dniu rozpoczęcia prac z powodu bardzo złych warunków  pogodowych archeolodzy mogli prowadzić badania jedynie w  Podgoricy – w parku Sastavci nad rzeką Ribnicą, na terenie osiedla Doljani,  w Cerkwi Świętego Jerzego (Crkva Svetog Đorđa) najstarszej zachowanej stołecznej świątyni, oraz na ulicy Španskih boraca w dzielnicy Konik). Następnego dnia rozpoczęli prace także na terenie miast Tuzi i Zeta, oraz odwiedzili stanowiska na terenie monasteru Dajbabe.

Jeżeli w trakcie obchodu stwierdzimy, że jakieś stanowisko archeologiczne jest zagrożone, znajdzie się ono na liście priorytetów badawczych w celu ochrony przed dalszym niszczeniem. W tej chwili mamy informację, że zagrożony jest obszar Mataguža i teraz jednym z naszych głównych celów jest ustalenie co tam się znajduje, ile jest stanowisk i w jakim są stanie – powiedział Gazivoda. Stwierdził także, iż pozwolenie wydane przez Urząd Ochrony Dóbr Kultury przewiduje, że rozpoznanie archeologiczne na terenie gminy Podgorica potrwa do 31 grudnia, jednakże z powodu wielkości terytorium gminy  prace będą kontynuowane także w nadchodzącym roku.

Prace nad rozpoznaniem archeologicznym rozpoczęło zlikwidowane w ubiegłym roku Centrum Badań Archeologicznych. Wedle dokumentacji dostarczonej przez tę instytucję, do 2010 roku zbadano 16 z 21 czarnogórskich gmin – prace zakończono w gminie Rožaje. Po ukończeniu opracowywania planów gminy Podgorica wiosną rozpoczną się prace rozpoznawcze na terenie gmin Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac – powiedział  dyrektor Centrum Archeologii i Konserwacji Zabytków Đorđije Vušurović

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE