Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Turcy przejmą rosyjskie udziały w KAP

Czarnogóra: Turcy przejmą rosyjskie udziały w KAP

Osiągnięto porozumienie w sprawie przejęcia przez Tosçelik zagrożonej spółki Kombinatu Aluminium z Podgoricy. W wyniku rozmów prowadzonych przez tureckich inwestorów z rosyjskimi partnerami, akcje Kombinatu Aluminium z Podgoricy po wyborach mają przejść w ręce obecnych właścicieli Željezary Nikšić.

Według nieoficjalnych wiadomości dyrektor wykonawczy KAP poinformował najbliższych współpracowników, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Rosjanie opuszczą zakład w ciągu najbliższych miesięcy. Prezes związków zawodowych spółki również potwierdził te informacje. Wiadomo także, że Turcy od dłuższego czasu prowadzą rozmowy dotyczące przejęcia rosyjskich udziałów i udało im się wynegocjować znacznie niższą cenę od pierwotnie proponowanych przez Rosjan 40 mln EUR.

Czarnogórski rząd nie potwierdza i nie dementuje doniesień w sprawie KAP. Politycy poinformowali, że zarówno turecki Tosçelik jak i niemiecki HGL prześwietlają zakład, co wskazuje, że rozmowy z rosyjską grupą CEAC wciąż trwają.

W ciągu ostatniej dekady wiele razy wspominano o możliwości zamknięcia kombinatu. W obecnym momencie KAP po raz kolejny znajduje się na krawędzi. Elektroprivreda wystosowała pismo z żądaniem spłaty długu za energię elektryczną. Zadłużenie KAP wynosi ponad 50 mln EUR. Jeżeli cała kwota zadłużenia nie zostanie zapłacona do 15 września, wierzyciel zapowiedział wstrzymanie dostawa energii elektrycznej. Istnieje możliwość, że jeżeli nie znajdzie się inwestor który przejmie zakład wraz z zadłużeniem, dług przejdzie na państwo. Rząd twierdzi że zrobi wszystko, by nie dopuścić do obciążenia długami spółki czarnogórskich podatników.

Źródło: me.seebiz.eu, vijesti.me, portalanalitika.me

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE