Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Turecki potentat zainteresowany portem w Budwie
jacht - vecernji.hr

Czarnogóra: Turecki potentat zainteresowany portem w Budwie

Mubariz Mansimov, turecki miliarder i jeden z czołowych właścicieli statków oraz jego firma Palmali group, zainteresowani są kupnem portu w Budwie oraz hotelu Park w miejscowości Bijela.
Wiadomość ta została potwierdzona przez rząd po tym, jak Mansimov oficjalnie przedstawił swoją propozycję premierowi Milo Djukanoviciowi. Miliarder po wizycie w porcie i na wyspie Sveti Nikola zarządził, by jego współpracownicy oszacowali cały projekt i oficjalnie przedstawili ofertę. Djukanović zaoferował zaangażowanie gabinetu w koordynację wszystkich działań współpracowników Mansimova tak, by tureckiemu biznesmenowi pomyślnie zostały przedstawione wszystkie możliwości inwestycyjne w Czarnogórze.
Oczekuje się równocześnie zorganizowania do połowy lipca kolejnego spotkania z inwestorem z Turcji i sprecyzowania szczegółów dotyczących inwestycji. Jednym z elementów, który należy rozwiązać, jest sposób zerwania umowy koncesji, którą ma budwańska firma MC Marina na zarządzanie portem. Właśnie to przedsiębiorstwo, razem z Anagusta i CPL Czarnogóra, w ciągu ostatnich ośmiu lat zarządzały jednym z najatrakcyjniejszych portów na czarnogórskim wybrzeżu.
Umowa koncesyjna, zawarta z MC Marina, ma moc jeszcze przez 17 lat, także wejście tureckiego biznesmena na rynek jest możliwe tylko przez kontakty partnerskie lub odszkodowanie.
Mansimov jest także niezwykle zainteresowany kupnem hotelu Park, który prawie stał się kartą przetargową wobec długów czarnogórskiego przewoźnika lotniczego Montenegro Airlines (MA). Agencja ds. Kontroli Lotów Serbii i Czarnogóry (SMATSA) była na początku tego roku gotowa rozwiązać rosnące długi MA z rządem Czarnogóry w taki sposób, by agencji odstąpiono hotel Park wraz z kompleksem gruntów. Łączne zobowiązania MA wobec agencji wynosiły wtedy 7,5 mln euro, podczas gdy wartość hotelu wyceniono na 7,2 mln euro.
Mimo, że Mansimowi zaoferowano także przejęcie wyspy Sveti Nikola, popularnego i odwiedzanego przez turystów miejsca, inwestor nie wyraził zainteresowania.

Źródło: seebiz.eu

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE