Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Turyści i rabusie niszczą stanowiska archeologiczne
archeologia-grid3.rs

Czarnogóra: Turyści i rabusie niszczą stanowiska archeologiczne

W miejscowości Risan Centrum konserwacji zabytków i archeologii Czarnogóry (Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore)  zakończyło  drugi etap badań archeologicznych. Badania przeprowadzono na dwóch stanowiskach archeologicznych – w pobliżu półwyspu Ratac (tam w zeszłym roku odkryto zatopiony statek) oraz w pobliżu miejscowości Strpca, gdzie ujawniono bogactwo przedmiotów ceramicznych, amfor, okrętowe utensylia kuchenne, przedmioty szklane, dachówki oraz kości zwierzęce.

Badania przeprowadzone przez archeologów ponownie podniosło kwestię ochrony i odpowiedniego zabezpieczenia zarówno przebadanych stanowisk jak i pozostałych podmorskich bogactw archeologicznych Czarnogóry. Dewastacje niestety nadal są na porządku dziennym, a archeolodzy na miejsce znaleziska  przybywają ostatni, po rabusiach zainteresowanych spieniężeniem  znalezisk  i niefrasobliwych turystach, chętnie zabierających po urlopie wyłowione „pamiątki” do domu.

W odróżnieniu od zeszłorocznych badań, które miały charakter wyłącznie orientacyjny i polegały na rozpoznaniu zawartości stanowisk i ustalenia obszaru na jakim się znajdują, tym razem badacze skupili się na dogłębnej analizie znaleziska, sprawdzeniu jego autentyczności oraz jednorodności przedmiotów znalezionych na lokalizacjach. Niestety erozja terenu oraz późniejsze ludzkie interwencje spowodowały niemal całkowite zatarcie pierwotnego ukształtowania wyglądu stanowiska, więc datowanie bazowało przede wszystkim na analizie typologicznej i stylistycznej znalezionych przedmiotów.

Charakter i ilość znalezionych przedmiotów wskazują, że miejsce to było przez wiele wieków wykorzystywane jako tymczasowa przystań, miejsce schronienia nocą lub w czasie niepogody. Przerwy w żegludze były wykorzystywane do pozbycia się balastu oraz zużytych lub z innych przyczyn niepotrzebnych przedmiotów w najłatwiejszy sposób – wrzuceniem ich do morza.

Chociaż znaleziony materiał jest fragmentaryczny i w dużej części zniszczony stanowi bardzo cenne źródło informacji dla archeologów dostarczające nowych informacji o Risanie (najstarszej osadzie w Boce Kotorskiej) oraz Zalewie Risańskim w kontekście szlaków żeglowanych w tej części Adriatyku. Przystań w tej części Zatoki Kotorskiej nigdy nie została odnotowana na mapach morskich, ponieważ nie znajduje się bezpośrednio przy chętnie uczęszczanym szlaku żeglugowym wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku.

Najnowsze badania naukowe jeszcze raz potwierdziły ogromne i jeszcze w dużej mierze wciąż niezbadane bogactwo archeologiczne podmorskich terenów u wybrzeży Czarnogóry, tym samym jednak poddając pod rozwagę właściwy sposób ich ochrony. Eksperci zastanawiają się nawet nad wprowadzeniem surowych ograniczeń dotyczących nurkowania na terenach o dużej wartości archeologicznej (jak np. Zalew Risański).

Źródło: portalanalitika.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE