Home / Bałkany / Albania / Czarnogóra: Turystyczne zagospodarowanie rejonu Jeziora Szkoderskiego
virpazarhotel portalanalitika.me

Czarnogóra: Turystyczne zagospodarowanie rejonu Jeziora Szkoderskiego

Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego obejmuje swoją powierzchnią największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, które w 2/3 swojej wielkości znajduje się na terytorium Czarnogóry, zaś w 1/3 – Albanii. Zarząd Parku Narodowego postanowił podjąć działania zmierzające do podniesienia znaczenia rejonu Jeziora dla czarnogórskiej turystyki.

- Realizacja projektu zainstalowania wyciągu łączącego Kotor i Cetinje oraz otwarcia drogi wodnej z Baru do miejscowości Virpazar przez rzekę Bojanę przy jednoczesnym znacznym wzbogaceniu oferty Jeziora Szkoderskiego pozwoliłoby na znaczne ożywienie tych terenów i przyciągnięcie wielu turystów. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na przebieg stosunków między Czarnogórą i Albanią. Bilateralna współpraca jest bardzo ważna – stwierdził dyrektor Parku Narodowego, Goran Škatarić.

Duży nacisk ma zostać położony na podkreślenie walorów rzeki Bojany. Stworzone zostaną warunki do transportu rzecznego oraz tworzenia infrastruktury hotelowej i turystycznej, zarówno po stronie czarnogórskiej, jak i albańskiej.

Wszystkie plany opracowywane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.

Źródła: portalanalitika.me, wikipedia.org

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE