Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Ulgi podatkowe dla firm i pracowników na północy kraju
epodatki-ekathimerini.com

Czarnogóra: Ulgi podatkowe dla firm i pracowników na północy kraju

Ministerstwo Finansów przygotowuje pakiet ułatwień podatkowych dla słabiej rozwiniętych gmin na północy, a w szczególności – Nikšicia i Cetinja.

Jak zaznaczono w  oświadczeniu, obecnie trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi, które dostarczyłyby bodźców wzrostu regionom północnym kraju. Wśród planowanych zachęt podatkowych jest zwolnienie na okres 5 lat z podatku od zysków nowo założonego przedsiębiorstwa oraz na okres 2 lat z podatku dochodowego nowo zatrudnionych pracowników; łącznie do kwoty 200 tys. EUR z tytułu wszystkich ulg, włączając w to pomoc od państwa.

Pomysł aby poprzez ulgi podatkowe wzmocnić konkurencyjność gospodarki, przyspieszyć tworzenie nowych miejsc pracy, a  także pobudzić rozwój przedsiębiorczości i przyczynić się do równomiernego rozwoju regionów Czarnogóry znajduje odzwierciedlenie w idei, aby takie rozwiązanie prawne zaczęło obowiązywało w mniej rozwiniętych gminach na północy Czarnogóry – Nikšiciu i Cetinju.

Jednakże niektóre sektory gospodarki zostaną wyłączone z projektowanych ulg; ma się tak stać z handlem, hotelarstwem (oprócz obiektów hotelowych pierwszej kategorii), rybołówstwem oraz produkcją stali. Ministerstwo Finansów obiecuje także przygotowanie przepisów chroniących przed nadużyciami ulg podatkowych w celu uzyskania nienależnych korzyści finansowych.

Źródło: portalanalitika.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE