Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Uprawa oliwek dziedziną, którą trzeba wykorzystać
Wybór oliwek na Kapani, fot. M.Baczyńska

Czarnogóra: Uprawa oliwek dziedziną, którą trzeba wykorzystać

Czarnogóra posiada ogromny potencjał w dziedzinie uprawy oliwek, który zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi na tym obszarze powinien zostać dokładnie wykorzystany, oznajmili minister rolnictwa i rozwoju wsi Petar Ivanović oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (IOOC) Jean Louis Barjol.

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, głównym tematem dyskusji była możliwość zacieśnienia współpracy w dziedzinie uprawy oliwek. Według Ivanovicia, konkretnym przykładem współpracy są dotacje z IOOC przyznane czarnogórskim przedstawicielom. Stanowią one znaczne wsparcie w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności oraz zapewniają możliwość szybkiego osiągnięcia europejskich standardów w zakresie przetwarzania oliwek i oliwy z oliwek.

Ivanović zapewnił Barjola, że ministerstwo jest gotowe, aby intensywniej uczestniczyć w międzynarodowym forum, jakim jest IOOC.

Podczas dyskusji obydwie strony zgodziły się, że umowa z hiszpańską prowincją La Rioja znanej m.in. z produkcji wina i uprawy oliwek stanowi dobrą podstawę do dalszej współpracy.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE