Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W 2013 r. oczekuje się 1,5 mln turystów
crna gora skyscrapercity.com

Czarnogóra: W 2013 r. oczekuje się 1,5 mln turystów

crna gora skyscrapercity.com

Czarnogórska ekonomia już drugi raz z rzędu zanotowała w czwartym kwartale zeszłego roku spadek, co oznacza, że znalazła się w recesji, wynika z danych Monstatu. Ekonomiści przewidują, że uzdrowienie gospodarce może przynieść nadchodzący sezon turystyczny. Z Czarnogórskiej Izby Turystyki nadchodzą optymistyczne wieści: branża hotelarska oczekuje więcej niż dobrego sezonu, a dochody mogą być wyższe nawet o 15%.

- Zainteresowanie noclegami w Czarnogórze jest większe niż w latach poprzednich, a liczbę rezerwacji ocenia się jako bardzo dobrą. W związku z tym, w bieżącym roku oczekujemy większej liczby turystów – powiedział w wywiadzie dla Pobjedy sekretarz Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, Zoran Tomić. Zgodnie z jego słowami rząd szacuje, że do Czarnogóry przyjedzie 1,5 mln turystów, którzy zarezerwują łącznie 10 mln noclegów.

W poprzednim roku dochody z turystyki wyniosły ok. 700 mln EUR, a optymistyczne szacunki dla roku bieżącego wynikają z faktu, że Czarnogórę zalicza się do pięciu najszybciej rosnących destynacji turystycznych na świecie. Dochody w tym sektorze konsekwentnie rosną – w roku 2012 o 3,5%. Szacuje się, że najwięcej gości pochodzić będzie z Rosji, następni w kolejności będą Serbowie, zwiększy się także liczba gości z Unii Europejskiej.

 

Źródło: seebiz.eu, portalanalitika.me

About Krzysztof Kirdzik

Absolwent studiów licencjackich z historii i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie kontynuuje studia historyczne. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii i kultury Europy-Środkowo Wschodniej w XX wieku. Szczególnie interesuje się dziejami dzisiejszej Chorwacji i Białorusi.
KOMENTARZE