Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W 2014 r. wzrosła liczba zatrudnionych z wyższym wykształceniem
bezrobocie

Czarnogóra: W 2014 r. wzrosła liczba zatrudnionych z wyższym wykształceniem

Wedle oficjalnych informacji o zatrudnieniu osób z wyższym wykształceniem, w ub. pracodawcy największe zapotrzebowanie zgłaszali na wychowawców i nauczycieli przedmiotów społeczno-humanistycznych (577), ekonomistów (577) i prawników (311), natomiast najmniej ofert pracy było skierowanych do producentów, specjalistów od bezpieczeństwa i wykształconych plastyków.

Wedle raportu dostarczonego portalowi Analitika zatrudnienie osób legitymujących się wykształceniem wyższym w 2014 r. z porównaniu z 2013 r. wzrosło o 36,01%, ale w porównaniu z 2012 r. spadło o 35,78%.

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami z dyplomem wyższej uczelni byli wychowawcy i nauczyciele przedmiotów społeczno-ekonomicznych (577), ekonomiści (577), prawnicy (311), menadżerowie i organizatorzy (234), absolwenci nauk społeczno-humanistycznych (161) i absolwenci nauk komputerowych (107). Absolwenci tych kierunków stanowili 70% wszystkich zatrudnionych w 2014 r. osób legitymujących się wyższym wykształceniem i było to o 38,4% więcej niż w 2013 r.

Relacja między zapotrzebowaniem na pracowników i podażą na rynku pracy jako najbardziej miarodajny czynnik pozwalający na ocenę trendów na rynku pracy w 2014 r., pokazuje, że sytuacja na rynku pracy była najbardziej niekorzystna dla producentów surowców zielarskich, gdzie zatrudnienie było 11 razy mniejsze od podaży, osób wykonujących zawody związane z bezpieczeństwem i ochroną (zatrudnienie 10,5 razy mniejszy od podaży), nauczycieli wychowania fizycznego (zatrudnienie 9 razy mniejsze od podaży), plastyków i projektantów (zatrudnienie 8,5 razy mniejsze od podaży) i osób wykonujących zawody związane z kulturą, sztuką i przetwarzaniem informacji (zatrudnienie 6,7 razy mniejsze od podaży).

Relacja zatrudnienia do podaży była znacznie korzystniejsza w przypadku farmaceutów, elektroników, górników i specjalistów od wzbogacania węgla, geodetów, weterynarzy i specjalistów z dziedziny telekomunikacji; w tych zawodach w 2014 r. było więcej ofert pracy niż spełniających wymagane kryteria kandydatów.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE