Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W branży handlowej od stycznia do sierpnia obrót wyniósł 786,1 milionów EUR
Handel-detaliczny-konieczne-nowe-strategie-rynkowe-107670-900x900

Czarnogóra: W branży handlowej od stycznia do sierpnia obrót wyniósł 786,1 milionów EUR

Od stycznia do sierpnia 2014 r. branża handlowa zrealizowała obrót w wysokości  786,1 milionów EUR, co oznacza wzrost o 3% r/r. Przeciętna płaca netto wyniosła 355 EUR, więc wzrosła o 2,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r – poinformowano na posiedzeniu Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Handlowców Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (Odbor udruženja trgovine Privredne komore Crne Gore).

PKCG informuje, że w branży handlowej zanotowano największy wzrost zatrudnienia w porównaniu z pozostałymi sektorami działalności gospodarczej. Przeciętnie było to 35,945 tys. zatrudnionych, co oznacza spadek o 5% r/r; od stycznia do sierpnia 2013 r. branża handlowa zatrudniała 37,847 tys. pracowników.

Mówiąc o ramach prawnych dla prowadzenia biznesu w branży handlowej sekretarka Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Handlowców Nina Drakić powiedziała, iż w kwietniu przyjęto ustawę  o nadzorze nad produktami na rynku, natomiast projekt ustawy o bezpieczeństwie produktów znajduje się w trakcie przygotowań parlamentarnych. Nowe przepisy o ochronie konsumentów zaczęły obowiązywać 22 czerwca 2014 r. i jest w nich przewidziany obowiązek specjalnego oznaczania produktów dla osób słabowidzących.

Mając na względzie niemożność egzekwowania tego przepisu przystąpiono do przygotowań   propozycji ustawy o zmianach i nowelizacji ustawy o ochronie konsumentów, których procedura zmiany jest obecnie w toku. W celu usuwania barier i poprawy warunków do prowadzenia biznesu, PKCG zainicjowała nowelizację ustawy o świętach państwowych, ustawy o egzekwowaniu i ubezpieczeniu, ustawy o zamówieniach publicznych, ustawy o wprowadzenia w życie ustawy o terminach zadośćuczynienia roszczeń finansowych i wielu innych.

Jelena Jovetić z Ministerstwa Finansów i Rady ds. poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zaznaczyła, że odszkodowania za grunty budowlane przygotowywane dla celów komunalnych,  decyzją rządu od 2016 r. zostaną zniesione, co przyczyni się do szybszego rozwoju gospodarczego i zwiększy ilość inwestycji, które przyniosą korzyść zarówno całej gospodarce, jak i lokalnym samorządom – napisano w oświadczeniu. Jovetić zaznaczyła także, iż podatek od nieruchomości został niedostatecznie wykorzystany dla rozwoju lokalnych samorządów – stopa na podstawie której jest naliczany jest relatywnie niska, a niepokojący jest także niska ściągalność podatku.

Wiceprzewodnicząca PKCG Ljiljana Filipović wezwała przedsiębiorców, aby wskazali konkretne przykłady w jaki sposób lokalne podatki wpływają na prowadzone przez nich firmy i w ten sposób pomogli w przygotowaniu corocznej analizy prowadzeniu warunków prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, oraz wskazali władzom co jeszcze należy przedsięwziąć w tej kwestii.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE