Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W hucie zostaje 360 pracowników

Czarnogóra: W hucie zostaje 360 pracowników

Obecnie w hucie „Željezara” w Nikšiciu pracują 562 osoby, z czego 128 czeka na wypłatę odpraw. W kwietniu, kiedy huta ogłosiła upadłość, liczba pracowników wynosiła 1412 osób.

Zgodnie z przyjętym programem socjalnym, średnia wysokość odprawy będzie wynosiła około 20 tys. euro. Do tej pory odprawy w wysokości od 6 do 22 tys. euro wypłacono 850 pracownikom.

Ponad 500 pracowników, którzy odeszli z huty, nabyło prawa emerytalne, a wiele wniosków w tej sprawie jest nadal rozpatrywanych.

Liczba pracowników, którzy zdecydowali się odejść z huty znacznie przewyższyła najśmielsze prognozy Związków Zawodowych, które szacowały, że wskutek realizacji programu socjalnego w hucie pozostanie prawie 600 pracowników. Ogłoszono również, że konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej siły roboczej w związku z prywatyzacją huty.

Mimo tego, że proces produkcji w hucie, za który odpowiada firma „Neksan”, przebiega zgodnie z planem, to ewidentnie widać niedostatek zatrudnionych w dziale produkcyjnym, a w pracę zaangażowali się pracownicy, którzy otrzymali już swoje odprawy. O braku siły roboczej świadczy również fakt, iż 1/3 zatrudnionych w hucie to pracownicy administracyjni.

 

Tekst: dan.me, tłum. i red. Alan Róż

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE