Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W kwietniu mniej turystów niż oczekiwano

Czarnogóra: W kwietniu mniej turystów niż oczekiwano

Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT) podał, że w kwietniu kraj odwiedziło prawie 32 tys. gości. Wbrew wcześniejszym nadzwyczaj pomyślnym prognozom to jednak o 1,3% mniej turystów niż w kwietniu ubiegłego roku. Wypoczywający w kraju wykupili łącznie ponad 125 tys. noclegów – najwięcej Serbowie, Rosjanie, Francuzi, Bośniacy i Niemcy.

Wyniki te trudno uznać za złe, jednak nadzieje hotelarzy i organizacji turystycznych zostały nadmiernie rozbudzone nadspodziewanie dobrymi wynikami z marca. Jak już pisaliśmy na portalu balkanistyka.org, w marcu przebywało w Czarnogórze aż 17% turystów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak duże zainteresowanie wypoczynkiem w kraju rozbudziło nadzieje branży turystycznej, że następne miesiące okażą się równie korzystne.

Tymczasem Czarnogóra musi rywalizować o turystów z Turcją i Grecją, które od lat są rozpoznawalnymi markami i mają  ugruntowaną pozycję  na rynku turystycznym, w dodatku posiadają bardziej rozwiniętą infrastrukturę.  Piętą Achillesową czarnogórskiej turystyki jest zbyt mała ilość hoteli o wysokim standardzie. Zdaniem Žarka Radulovicia, prezesa grupy hotelowej Montenegrostars Budva, trzeba stworzyć co najmniej 20 nowych pięciogwiazdkowych hoteli, aby móc przyciągnąć wymagających i bogatych turystów, szukających wypoczynku w luksusowym otoczeniu; w przeciwnym razie wybiorą inne modne miejsca gwarantujące im oczekiwany standard. Na razie Czarnogóra pracuje nad wizerunkiem reklamując swoje atrakcje  na wszystkich ważniejszych targach turystycznych w Europie i rywalizuje o mniej wymagających turystów dysponujących ograniczonym budżetem – serbskie biura podróży oferują 11-dniowe wczasy w Czarnogórze już za 99 EUR. To najtańsza opcja zagranicznego wypoczynku, jaką mogą zaproponować.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się natomiast dochody branży turystycznej w sezonie zimowym, które są szacowane na 16,5 mln EUR. To taki sam wynik jak przed rokiem i jest on dużą niespodzianką – ekonomiści oczekiwali dużo gorszego rezultatu z powodu srogiej zimy i rekordowych opadów śniegu, które sparaliżowały Czarnogórę na początku roku.

 

Źródło: pobjeda.me, seebiz.eu

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE