Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W połowie grudnia ostateczna decyzja w sprawie Gazociągu Transardiatyckiego
TAP euroasiaindustry.com

Czarnogóra: W połowie grudnia ostateczna decyzja w sprawie Gazociągu Transardiatyckiego

Ostateczna decyzja o budowie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), którym będzie przepływał gaz z Azerbejdżanu, zostanie podjęta prawdopodobnie 17. grudnia br. – oznajmił minister gospodarki Vladimir Kavarić. Wtedy właśnie akcjonariusze konsorcjum powinni podjąć decyzję o finansowaniu i umowę o zaopatrzeniu. Gazociągiem zarządza konsorcjum Shah Deniz.

Naszym zamiarem jest, wspólnie z Chorwacją, Albanią, Bośnią i Hercegowiną i potencjalnymi inwestorami zapoczątkowanie procesu, w wyniku którego Gazociąg Transadriatycki mógłby zyskać logiczną kontynuację w postaci Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego (IAP), przebiegającego przez terytorium Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny i kończącego się w okolicach Splitu – powiedział Kavarić. To dla Czarnogóry oznaczałoby dostęp do tańszego źródła energetycznego.

W pierwszej fazie projektu działania będą polegały na budowie infrastruktury gazowej, odnośnie przepływu gazu przez Czarnogórę poprzez główny gazociąg. Na bazie tego projektu będzie można przeprowadzić efektywną sieć dystrybucyjną w regionie, obejmującą zakłady przemysłowe oraz miasta, w zależności od tego co umożliwi nadrzędny plan. W tej fazie podstawowe aktywności skoncentrują się w celu regionalnego dostosowania sieci energetycznej. Wspólne stanowisko wszystkich zainteresowanych krajów głosi że, jest potrzebny gazociąg, ale w  celu uczynienia tej inwestycji realną należy najpierw znaleźć inwestorów i potencjalnych konsumentów gazu.

Minister Kavarić powiedział także, że międzynarodowa firma konsultingowa KOWI przygotowuje studium wykonalności projektu. W tej chwili brane pod uwagę są różne warianty trasy przebiegu gazociągu przez Czarnogórę. Jak zaznaczył teraz rozważane są trasy z Albanii w kierunku Chorwacji, istnieje możliwość, że będzie przebiegała nad albo pod Jeziorem Szkoderskim. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez rząd na podstawie studium przedstawionego przez zespół ekspertów.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE