Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra w Raporcie o Globalnej Konkurencyjności oceniona najlepiej z krajów regionu
Czarnogóra i UE

Czarnogóra w Raporcie o Globalnej Konkurencyjności oceniona najlepiej z krajów regionu

W kwestii racjonalności wydatków i zarządzania publicznymi pieniędzmi Czarnogóra znalazła się na 55. miejscu wśród 144 sklasyfikowanych państw – w rankingu kraje uporządkowano od tych najrozsądniej gospodarujących państwowymi finansami do najrozrzutniejszych.  Analiza pracy różnych instytucji publicznych jest częścią Raportu o Globalnej Konkurencyjności, publikowanego corocznie przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF); jedną z najważniejszych  części badania jest ta odnosząca się do wydatkowania publicznych finansów.

Wedle tego rankingu Czarnogóra z wydatkowaniem publicznych pieniędzy radzi sobie nie tylko najlepiej wśród krajów regionu, ale także lepiej niż niektóre kraje członkowskie UE. W rankingu racjonalnego wydawania publicznych pieniędzy Czarnogóra zajęła solidne 55. miejsce, ze średnia oceną 3,4 w odróżnieniu od Chorwacji, która ma jeden z najrozrzutniejszych rządów na świecie; kraj ten znalazł się na 129. miejscu wśród 144 klasyfikowanych.

Co ciekawe, najbardziej racjonalnie gospodarują finansami władze Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (6,0), natomiast władze Wenezueli chętnie sięgają do państwowej kasy z nieuzasadnionych powodów (1,2).

Czarnogóra nadspodziewanie dobrze wypada także jeżeli chodzi o efektywność sprawowania władzy – znalazła się na 63. miejscu ze średnią oceną 3,7; o wiele lepiej niż inne kraje regionu – Słowenia uplasowała się na 128.  miejscu (2,7), Serbia – 135. (2,6), a Chorwacja zaledwie na 139. miejscu.  Najbardziej efektywne w tej kategorii również okazały się Katar (5,6) i Singapur (5,5), a niechlubne ostatnie miejsce przypadło Wenezueli (1,6).

Administracja, pozwolenia, regulacje raporty to często tylko sterta papierów, która obciąża i hamuje rozwój ekonomii i przedsiębiorczości. W kategorii obciążeń prowadzenia działalności gospodarczej Czarnogóra uplasowała się na 58. miejscu, ze średnią oceną 3,6. Najmniejsze trudności w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej istnieją w Katarze,   Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (5,2), a największe w Wenezueli (1,6). W kwestii przejrzystości sprawowania władzy najwyżej oceniono Singapur (6,1), następnie Nową Zelandię, Finlandię i Hong Kong, natomiast najgorsza w tej kategorii znów okazała się Wenezuela oceniona zaledwie na 2,3.

Czarnogóra również w kwestii transparentności władzy kładzie na łopatki inne kraje regionu  – znalazła się na 46. pozycji z wynikiem 4,4; następna  Słowenia została sklasyfikowana na 55. miejscu (4,2), Serbia na 108. (3,6), natomiast Chorwacja dopiero na 121. (3,3).

Podobnie wygląda kwestia niezawisłości sądów – Czarnogóra z oceną 3,4 znalazła się na 90. miejscu, wyprzedzając Słowenię (91. miejsce), Chorwację (100), i Serbię (118). W świetle raportu najlepszym sądownictwem mogą pochwalić się Nowa Zelandia (6,7), Finlandia (6,6) i Dania (6,5). Najgorsza sytuacja pod tym względem została zaobserwowana w Wenezueli (1,1).

Czarnogórskie instytucje ogółem zasłużyły na ocenę 4,0 i uplasowały się na 59. miejscu pośród 144 ocenianych krajów. Na czele tabeli podobnie jak w pozostałych ocenianych kategoriach znalazły się Nowa Zelandia i Finlandia ocenione na 6,1, a tuż za nimi sklasyfikowano Singapur (6,0) i Katar (5,9) oraz Norwegię, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie (5,7). Tradycyjnie najgorsze oceny zebrała Wenezuela (2,1).

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, vijesti.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE