Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W szarej strefie nawet miliard euro
EURO1

Czarnogóra: W szarej strefie nawet miliard euro

Każdego roku, w szarej strefie, odnotowuje się od 740 do nawet 997 milionów euro, we wszystkich sektorach gospodarki. Sekretarz generalna Czarnogórskiego Stowarzyszenia Turystycznego (CTU), Milena Raičković, podkreśla, że ciężko jest oszacować ile nielegalnych pieniędzy dotyczy turystyki. – Do głównych generatorów szarej strefy w turystyce należą: praca bez zezwolenia, nierejestrowane miejsca noclegowe, niepłacenie lub częściowa spłata podatków, niezgłaszanie pracowników lub ich rejestracja w oparciu o minimalne wynagrodzenie, wypłata części wynagrodzenia „do ręki” czy niewydawanie paragonów fiskalnych, powiedziała sekretarz dla dziennika Pobjeda. Zwróciła uwagę, że szara strefa obecna jest we wszystkich segmentach oferty turystycznej. Uważa, że w celu rozwiązania problemu niezbędna jest wola polityczna. – Priorytetem musi być, według niej, lepsza wzajemna współpraca i wspólne koordynowanie pracy władz publicznych, w której nie będzie miejsca na wybiórczość, a będzie istniała zasada zero tolerancji dla szarej strefy, powiedziała.
Sekretarz generalna jako przykład podała, że CTU, już od wielu lat proponuje obowiązkowe wydawanie rachunków fiskalnych na końcu zrealizowanej usługi, a nie na indywidualną prośbę klienta. – Niestety nie znajdujemy zrozumienia, chociaż jesteśmy pewni, że proponowany model jest wygodniejszy dla klienta i osoby obsługującej, powiedziała Raičković.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE