Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: W ubiegłym roku zniszczeniu uległy pieniądze o nominalnej wartości 250 tys. EUR
businessman with bonus - europarl.de

Czarnogóra: W ubiegłym roku zniszczeniu uległy pieniądze o nominalnej wartości 250 tys. EUR

W ub. uszkodzono ok. 3 tys. banknotów o wartości ok. 250 tys. EUR, znacznie mniej niż jeszcze w 2012 r – informuje Bank Centralny Czarnogóry (CBCG). W 2013 r. uszkodzono 2,5 tys. banknotów mniej niż w 2012 r., co przekłada się również na to, że wartość uszkodzonych pieniędzy jest mniejsza o ok. 50 tys. EUR. Informacje pokazują, że najczęściej uszkodzeniom ulegają  banknoty o mniejszych nominałach.

W obiegu najczęściej dochodzi do zniszczenia najczęściej spotykanych banknotów, tzn. o nominałach 5 i 10 EUR, a do uszkodzenia dochodzi przeważnie z powodu nieuwagi i niewłaściwego obchodzenia się z pieniędzmi (podarte banknoty), oraz wystawianiem pieniędzy na działanie wilgoci i środków chemicznych. Pieniądze, które są na tyle uszkodzone, że nie mogą być użytkowane w dalszym obiegu CBCG za określoną opłatą  wymienia w uprawnionych bankach za granicą.

Koszty zamiany zniszczonych banknotów i monet ponosi CBCG  w przypadkach kiedy zostanie udowodnione, że na wymianę zostały dostarczone przypadkowo uszkodzone pieniądze, a nie takie co do których nie istnieje podejrzenie, że zostały zniszczone celowo. Zdarzają się  bowiem także przypadki, kiedy zniszczenia na banknotach są wynikiem działalności kryminalnej.

Kiedy dochodzi do wymiany większej ilości pieniędzy konieczna jest identyfikacja osoby, która je dostarczyła. Do zamiany nominałów 100, 200 i 500 EUR lub większej ilości pieniędzy w różnych nominałach i wartości przekraczającej 1 tys. EUR, przeprowadzana jest identyfikacja i spisywana ewidencja osób, które takiej zamiany dokonują – informuje CBCG.

Bank Centralny szczególną uwagę poświęca przeciwdziałaniu wprowadzania do obiegu banknotów znaczonych farbą przeciwdziałającą kradzieży, tzw.  alert colors. Najczęstszą przyczyną takich uszkodzeń  jest złe złego użytkowanie i niewłaściwego obchodzenia się z kuframi bezpieczeństwa do transportu pieniędzy. W takim przypadku przynoszący pieniądze zobowiązany jest do poniesienia kosztów operacyjnych kosztów wymiany tak uszkodzonych pieniędzy w uprawnionym do tego zagranicznym banku.

W przypadku banknotów oznaczonych farbą alert colors, próba ich wymiany  może być następstwem działań kryminalnych i w takich przypadkach wdrażane są odpowiednie procedury i włączane inne odpowiednie organy państwowe.

CBCG zwykle nie pobiera opłat za wymianę uszkodzonych banknotów.

Źródło: pobjeda.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE