Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wadliwa demokracja

Czarnogóra: Wadliwa demokracja

Pod względem jakości demokracji Czarnogóra znajduje się na 74 miejscu w rankingu przygotowanym przez brytyjski ośrodek badawczy „Economist Intelligence Unit” (EIU), który przeanalizował sytuację w 167 krajach.

Raport EIU wyróżnia 4 typy ustrojów – pełną demokrację, wadliwą demokrację, ustrój hybrydowy i ustrój autorytarny. Czarnogóra znalazła się w gronie państw, których ustrój EIU określa mianem „wadliwej demokracji”. Czarnogóra spadła w rankingu o 6 miejsc w porównaniu do zeszłego roku. Spośród 28 państw Europy Środkowej aż 12 także odnotowało spadek w ocenie jakości ustroju.

Czarnogóra wśród państw regionu uplasowała się wyżej niż Bośnia i Hercegowina i Albania, ale lepiej od niej wypadły: Macedonia, Serbia i Chorwacja.

Pierwsze pięć miejsc na liście 167 państw zajmują Norwegia, Islandia, Dania, Szwecja i Nowa Zelandia. Natomiast ostatnie pięć przypadło Mjanmarowi (Birmie), Uzbekistanowi, Turkmenistanowi, Czadowi i Korei Północnej. Polska ex aequo z Brazylią jest na 45 miejscu i podobnie jak Czarnogóra nosi miano „wadliwej demokracji”.

Kategorie, według których oceniana jest jakość demokracji to: przebieg wyborów i pluralizm, funkcjonowanie rządu, uczestnictwo w polityce, kultura polityczna i swobody obywatelskie.

Czarnogóra najwyższą ocenę (8.75 na 10 możliwych) otrzymała w kategorii przebieg wyborów i pluralizm, najgorzej natomiast wypadła w kategorii kultury politycznej (4.38) i funkcjonowania rządu (5.00).

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE