Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wahania cen produktów spożywczych

Czarnogóra: Wahania cen produktów spożywczych

Miniony tydzień pokazał, że Czarnogóra może spodziewać się nie tylko podwyżek cen mięsa. Podobny problem dotyczy również mleka, przetworów mlecznych oraz oleju.

Należy spodziewać się fali podwyżek cen przetworów mlecznych w Serbii, która jest głównym dostawcą na rynek czarnogórski. Tutejsze produkty podrożały dotychczas o ok. 5%. Na rodzimym rynku funkcjonuje około 6-7 rodzajów oleju, z czego już dwa dostępne są w wyższych cenach.

[wp_ad_camp_2]

Handlowcy uspokajają klientów, tłumacząc, że producent musi poinformować o zmianie cen z piętnastodniowym wyprzedzeniem – a do tej pory nie pojawiły się takie informacje. Tymczasem serbskie wytwórnie mleczarskie Imlek, Meggle i Šabac w ostatnich dniach zwiększyły ceny swoich wytworów od 2 do 10%. Podwyżki cen w Serbii wyraźnie zaznaczają się od początku tego roku – oleju o ok. 2,5-12%, wieprzowiny o 24-30%, wołowiny o 8,5-16%, a drobiu o 18-26%. Sytuacja może znaleźć odzwierciedlenie na rynku czarnogórskim.

Badania wykazały, że już blisko od trzech lat ceny w Czarnogórze regularnie rosną i żaden produkt nie jest w stanie utrzymać przez dłuższy czas stałej wartości.

Źródło: seebiz.eu, vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE