Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra walczy z recesją gospodarki
EURO1

Czarnogóra walczy z recesją gospodarki

Czarnogóra poradziła sobie z nękającą ją od 2012 roku recesją – wynika ze sprawozdań analityków Centralnego Banku Czarnogóry (CBCG). Jednocześnie podkreśla się, że wzrost gospodarczy jest nadal powolny, ale w nadchodzącym okresie powinien osiągnąć bardziej dynamiczne tempo.

- Obecnie mamy do czynienia ze stabilnym systemem finansowym o umiarkowanym poziomie ryzyka systemowego – deklarują przedstawiciele CBCG. W bieżącym roku oczekiwana stopa wzrostu PKB wynosi 2,5%. Ponadto prognozuje się, że deficyt budżetowy osiągnie wartość niższą niż w roku ubiegłym, mimo tego, iż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku był on wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

CBCG informuje, że Czarnogóra w dalszym ciągu musi się borykać z wieloma czynnikami ryzyka i walczyć o utrzymaniem stabilności fiskalnej, dlatego należy położyć szczególny nacisk na reformy strukturalne w celu wspierania wzrostu i kreowania pełnej stabilności.

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE