Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wartość wymiany handlowej wyższa niż w roku ubiegłym
spoljnotrgovinska razmena cdm.me

Czarnogóra: Wartość wymiany handlowej wyższa niż w roku ubiegłym

Wartość wymiany handlowej Czarnogóry w styczniu bieżącego roku wyniosła ponad 111 mln EUR, czyli o blisko 6% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyeksportowano towary w kwocie 26 mln EUR, a zatem o 15% więcej niż w styczniu 2014. Import natomiast wyniósł ok. 85 mln EUR, co stanowi kwotę o ponad 3% większą niż rok wcześniej.

W strukturze eksportu dominowały metale kolorowe, żelazo i stal. Importowano przede wszystkim produkty spożywcze – dominowało mięso i przetwory mięsne, kawa, herbata, kakao i przyprawy.

Głównymi partnerami eksportowymi Czarnogóry w omawianym okresie były Włochy, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Importowano głównie z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz z Chin.

Najwyższą wartość osiągnęła wymiana handlowa Czarnogóry z sygnatariuszami CEFTA i z Unią Europejską.

Źródła: cdm.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE