Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra weźmie udział w EXPO 2015
Pieczona baranina; http://reluctanthousedad.com

Czarnogóra weźmie udział w EXPO 2015

Wiceprezes Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (PKCG) Ivan Saveljić podpisał w  Palermo umowę o uczestnictwie Czarnogóry w międzynarodowej wystawie EXPO 2015. Po podpisaniu umowy Saveljić podkreślił, że wystawa będzie dobrą okazją do przedstawienia Czarnogóry jako dumnego członka rodziny krajów śródziemnomorskich.

Oprócz Czarnogóry umowę o uczestnictwie w międzynarodowej wystawie  EXPO 2015, która odbędzie się w Mediolanie podpisały także Algieria, Egipt i Serbia. Do tej pory dokument podpisały 52 kraje ze 128 zgłoszonych, w tym trzy organizacje międzynarodowe – Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Komisja Europejska (KE) i Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

Po ceremonii podpisania odbyło się spotkanie grupy roboczej Bioklastra Śródziemnomorskiego, do którego należy także Czarnogóra.

Klastry są jednym z najnowszych elementów, który będzie zaprezentowany w Mediolanie w 2015 r. Mowa tu o przestrzeni wystawowej skupiającej kraje posiadające podobną charakterystykę wytwarzania jednego produktu żywnościowego, albo te zainteresowane rozwojem jednego tematu wystawowego.

Tematem przewodnim EXPO 2015 w Mediolanie będzie „Wyżywić planetę: energia do życia”, natomiast tematem dla Bioklastra Śródziemnomorskiego będzie to „Zdrowie, piękno i harmonia”.

Według informacji PKCG, kraje  wystawiające swoje pawilony będą miały okazję zaprezentować się 21 milionom odwiedzających.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE