Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Więcej turystów z Polski, Finlandii i Rumunii

Czarnogóra: Więcej turystów z Polski, Finlandii i Rumunii

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2011 roku w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym Czarnogórę odwiedziło więcej turystów z Polski, Finlandii i Rumunii. Zmniejszyła się natomiast liczba odwiedzających Węgrów, Francuzów i Albańczyków.

Jak podaje Czarnogórski Urząd Statystyczny (Monstat), w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku Czarnogórę odwiedziło ogółem 1,34 mln turystów, a więc o 8,8% więcej niż rok wcześniej.

Do listopada w porównaniu z rokiem 2010 liczba turystów z Polski zwiększyła się aż o 156%, z Finlandii o 70%, a z Rumunii o 69%.

Coraz więcej gości przybywa także z Ukrainy (wzrost o 62%), Holandii i Rosji (47%), Słowacji i USA (36%), a także z Kanady (23%).

Monstat ogłosił, że w tym roku w Czarnogórze gościło mniej turystów z Węgier (spadek o 46%), Francji (35%), jak również z Włoch i Albanii (odpowiednio 29 i 15%).

W analizowanym okresie miało miejsce ok. 8,66 mln noclegów, czyli o 10,2% więcej niż rok wcześniej. Liczba noclegów turystów rodzimych zmniejszyła się o 2,5%, a zagranicznych zwiększyła o 12%.

Jeśli chodzi o kraje regionu, najwięcej noclegów przypada na Chorwatów (37%) i Słoweńców (29%).

W porównywanych okresach liczba turystów z Serbii wzrosła o 0,7%, z Bośni i Hercegowiny o 1,9%, natomiast z Macedonii spadła w tym czasie o 13%.

Najwięcej noclegów miało miejsce w miejscowościach nadmorskich (84,2% wszystkich noclegów), a największy wzrost w tym względzie odnotował Tivat (aż o 35%).

O 15% więcej osób gościło w tym roku w Budvie, w Ulcinju o 11%, w Kotorze 12%, a w Herceg Novi i Barze odpowiednio o 7 i 2,3% więcej.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE