Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Większość obcokrajowców zatrudnionych w kraju to pracownicy fizyczni

Czarnogóra: Większość obcokrajowców zatrudnionych w kraju to pracownicy fizyczni

fizikalcislajd.portalanalitika.me

Z rządowej analizy możliwości zwiększenia zatrudnienia miejscowej siły roboczej w stosunku do istniejącej wielkości zatrudnienia obcokrajowców wynika, że cudzoziemcy w większości są pracownikami fizycznymi. Fakt ten pozostaje w sprzeczności z niegdyś ogłoszoną ideą, wedle której obca siła robocza miała być wykwalifikowana i dobrze wyszkolona. Rządowi analitycy zauważyli, że większość obcokrajowców pracujących w Czarnogórze posiada podstawowe wykształcenie (ponad 87%), a tylko niespełna 7% dysponuje wykształceniem specjalistycznym.

Obcokrajowcy pracujący w Czarnogórze pochodzą głownie z krajów sąsiedzkich (prawie 75%), w czym ok. 42% z Serbii, 22% z Bośni i Hercegowiny, 7% z Macedonii, a 3% z Kosowa.

Najwięcej pozwoleń na pracę jest wydawanych w okresie letnim, co jest związane z działalnością turystyczną. Zazwyczaj są to zezwolenia na pracę sezonową.

 

W związku z przeprowadzoną analizą specjaliści zadają sobie pytanie, czy rodzima siła robocza nie jest wystarczająco wykwalifikowana, żeby zaspokoić potrzeby krajowego rynku i czy konieczne jest zatrudnianie obcokrajowców, którzy najczęściej nie są w stanie poszczycić się umiejętnościami i doświadczeniem. Rząd zapowiedział zmniejszenie ilości zatrudnionych obcokrajowców z 25 tys. (2012. rok) do 16,5 tys. w 2013. roku.

 

Źródła: portalanalitika.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE