Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wiosenna pogoda powoduje straty ośrodków narciarskich
zabljak

Czarnogóra: Wiosenna pogoda powoduje straty ośrodków narciarskich

Tegoroczna aura w wybitnie nie sprzyja czarnogórskim kurortom zimowym – obecny sezon jest jednym z najgorszych w ciągu ostatnich 10 lat, a głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak śniegu w ośrodkach narciarskich w Žabljaku i Kolašinie. Ciepła i słoneczna pogoda panująca na całym obszarze Bałkanów spowodowała nieomalże całkowity brak śniegu, co skłoniło potencjalnych gości do zmiany planów i wyboru innego celu zimowych wczasów.

Według dyrektora Organizacji Turystycznej Žabljaku (TO Žabljak) Boro Nikolicia, następstwa braku śniegu są silnie odczuwane przez gospodarkę regionu. Jego zdaniem jedynym dobrym momentem tej zimy był okres noworoczny, który przyciągnął wielu turystów. Teraz jednak hotele i pensjonaty świecą pustkami, ponieważ noworoczni goście zdążyli już wyjechać, natomiast osoby oczekujące dobrych warunków narciarskich masowo anulują rezerwacje i zmieniają plany. Jego zdaniem tylko szybkie pojawienie się śniegu może poprawić obecną sytuację.

Podobne spostrzeżenia ma dyrektor Organizacji Turystycznej Kolašina (TO Kolašin)  Nikola Medenica, który również ubolewa nad negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na zyski branży turystycznej w regionie. Najbardziej jednak zepsute humory mają właściciele hoteli, pensjonatów i innych obiektów turystycznych, którzy narzekają na niską frekwencję i liczą straty.

W odpowiedzi na niekorzystną sytuację kontrowersyjne rozwiązanie zaproponowała organizacja pozarządowa  Centrum ds. rozwoju Durmitoru (NVO Centar za razvoj Durmitora), postulująca aby zamknąć hotele i wszystkie obiekty turystyczne w celu zaoszczędzenia pieniędzy na ich utrzymanie i spokojnie czekać na następny sezon, który powinien okazać się bardziej pomyślny.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE