Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wizualizacja budżetu będzie dostępna już wkrótce
proracunski kalkulator - vijesti.me

Czarnogóra: Wizualizacja budżetu będzie dostępna już wkrótce

Mieszkańcy Czarnogóry, którzy będą chcieli lepiej poznać budżet swojego państwa, już wkrótce otrzymają możliwość szczegółowego zapoznania się z jego prostą, wizualną formą na specjalnej stronie internetowej. Według obecnych prognoz, możliwe stanie się to za dwa miesiące. Projekt realizuje czarnogórskie Ministerstwo Finansów wraz z Biurem ONZ ds. Rozwoju (UNDP w Podgoricy).

- Umożliwi to obywatelom przeglądanie w dogodny sposób wszystkich punktów budżetu, bez trudnych do zrozumienia tabel i obszernych dokumentów – powiedziała zarządzająca projektem, Marija Novković.

Na wspomnianej stronie, oprócz graficznej prezentacji budżetu, w drugim etapie udostępniony zostanie kalkulator dochodów. Po wpisaniu zarobków brutto, obywatel otrzyma szczegółową informację na temat swojej partycypacji w budżecie i środków, które łoży na system zabezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego.

Asystentka ministra finansów, Bojana Bošković, zaznaczyła, że inspiracje do tworzenia strony czerpie się z doświadczeń krajów, które już dysponują podobnymi serwisami. W Chorwacji od trzech lat dostępna jest strona proracunskikalkulator.com, na której odwiedzający mogą dodatkowo kształtować budżet według swojego uznania i porównać go z tym oficjalnym. „Zabawę” w Ministra Finansów umożliwiło Stowarzyszenie dla promocji prawa do dostępu do informacji „Vjetrenjača”. Również mieszkańcy Bośni i Hercegowiny mogą zapoznać się z budżetami na różnych poziomach od kantonalnych do państwowych dzięki stronie budzeti.ba.

Twórcy projektu liczą również na to, że możliwość wysyłania sugestii, komentarzy i pomysłów związanych z budżetem dodatkowo wzmocni rolę obywateli w procesie podejmowania decyzji, a zrozumiały język budżetu będzie korzyścią samą w sobie.

Źródło: vijesti.me

About Krzysztof Kirdzik

Absolwent studiów licencjackich z historii i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie kontynuuje studia historyczne. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół historii i kultury Europy-Środkowo Wschodniej w XX wieku. Szczególnie interesuje się dziejami dzisiejszej Chorwacji i Białorusi.
KOMENTARZE