Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wkrótce negocjacje z Chińczykami ws. budowy autostrady Bar-Boljare

Czarnogóra: Wkrótce negocjacje z Chińczykami ws. budowy autostrady Bar-Boljare

autoput - portalanalitika.me

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej otrzymało od chińskich partnerów pismo o zamiarach kontynuacji rozmów wokół ewentualnego udziału w budowie autostrady w Czarnogórze, podano z resortu. Dokument odnosi się do negocjacji wobec postulatów ministerstwa i pytań dotyczących finansów, w zgodzie z realnymi ograniczeniami budżetowymi Czarnogóry.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy rozmowy z trzema najważniejszymi partnerami: amerykańsko-turecką firmą Bektel-Enka, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz partnerami chińskimi zostały przyspieszone, a kolejny etap pertraktacji z rządem Republiki Chińskiej powinien rozpocząć się jak najszybciej – poinformowało ministerstwo.

Ambasador Chin w Czarnogórze oznajmił przed kilkoma dniami, że chińska spółka CCCC International dostarczyła na początku lutego nową ofertę dotyczącą budowy autostrady Bar-Boljare. Wcześniej oferty chińskich partnerów były dla Czarnogóry nie do przyjęcia pod względem finansowym. Przedstawiciele ministerstwa wspomnieli, że rozmowy, które są aktualnie prowadzone, dotyczą najtrudniejszego i najdroższego odcinka autostrady, od Podgoricy do Mateševa. Odcinek ten jest specyficzny ze względu na nieprzystępność terenu. Przy łącznej długości 42 km, mosty i tunele zajmują 24 km – oznajmili przedstawiciele resortu.

Rozmowy z inwestorami, które dotyczą budowy autostrady, są w fazie końcowej i w najbardziej optymistycznej wersji prace przy jej realizacji rozpoczną się w drugiej połowie tego roku, powiedział minister transportu i gospodarki morskiej Ivan Brajović pod koniec stycznia.

Przetarg na wybór wykonawców autostrady do granicy z Serbią został ogłoszony w październiku 2008 roku. Do tej pory prace bezskutecznie próbowały rozpocząć firmy z Chorwacji oraz Chin.

 

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE