Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wprowadzenie tanich połączeń lotniczych już przynosi efekty
Artwork

Czarnogóra: Wprowadzenie tanich połączeń lotniczych już przynosi efekty

Dzięki irlandzkiemu przewoźnikowi lotniczemu Ryanair, od 20 czerwca br., możliwe jest podróżowanie na trasie Podgorica-Bruksela-Podgorica. Rozpoczęto tym samym działania, by przybliżyć Czarnogórę, jako atrakcyjne miejsce turystyczne, do Środkowej Europy. W tym roku dwa razy w tygodniu są realizowane loty do stolicy Belgii, ale w przyszłym sezonie można się spodziewać wzrostu liczby aktualnych połączeń, a także stworzenia nowych. Loty mają być realizowane w czasie trwania letniego sezonu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), od końca marca, do ostatniego tygodnia października, a więc przez ponad 7 miesięcy w roku, ogłoszono z Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki.
Według statystyk, po dziewięciu tygodniach lotów i zrealizowanych 18 połączeniach, średnia frekwencja w samolotach typu Boeing 737-800 (189 miejsc) wynosi 74,97%. Z ogólnej liczby pasażerów na trasie irlandzkiego przewoźnika, 1573 osoby przybyły do Czarnogóry, a więc frekwencja przyjeżdżających do kraju wynosi 92,4%. Wynik ten może stać się podstawą do współpracy z innymi tanimi liniami lotniczymi i jednoczesnego stworzenia nowych, ciekawych połączeń.
Czarnogórę, jako destynację turystyczną, charakteryzuje sezonowość. Głównym celem, jest więc rozwinięcie relacji z nowymi i znaczącymi rynkami – przede wszystkim Środkowej i Zachodniej Europy, a także Skandynawii. Sądząc po statystykach, można wnioskować, że decyzja o współpracy z przewoźnikiem tanich linii lotniczych Ryanair i lotach z Czarnogóry do Brukseli (a dzięki temu na rynek Środkowej Europy), okazała się być udanym posunięciem.
W 2013 roku rozpoczęto również współpracę z włoskim przewoźnikiem Alitalia. Loty na trasie Podgorica-Rzym odbywają się trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty, począwszy od 1 czerwca br., aż do 26 października. Trasę obsługują samoloty typu Embrayer 175, z 88 miejscami na pokładzie. Według statystyk, po 7 tygodniach i 42 lotach, do Czarnogóry przybyło 1123 gości, co daje frekwencję na poziomie 66,7%.

Źródło: mrt.gov.me; pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE