Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wręczono certyfikaty dla najlepszych hoteli i restauracji
montenegro - misto-market.com.ua

Czarnogóra: Wręczono certyfikaty dla najlepszych hoteli i restauracji

Hotele Otrant z Ulcinja oraz Aria i Aurel z Podgoricy otrzymały Certyfikaty Bezpieczeństwa Żywności, które zostały im przyznane dzięki projektowi realizowanemu przez Zrzeszenie Hoteli Czarnogóry, Czarnogórską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz stolicę kraju, Podgoricę.
Projekt, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa żywienia i obsługi klientów w branży turystycznej w Czarnogórze, jest częścią większego planu IPA Czarnogóry i Albanii, a jednym z jego najważniejszych elementów był konkurs i wręczenie certyfikatów hotelom i restauracjom.
Certyfikaty Bezpieczeństwa Żywności otrzymały: hotel Zija i restauracje Plavnica oraz Carine. Zdobywcami Certyfikatów Dbałości o Klienta zostały natomiast hotele: Zija, Laguna z Ulcinja, Ivanov Konak z Cetinja, Aria i M Nikić z Podgoricy, ale także restauracje: Maša, Imanje Knjaz, Garden, Gudfelas, Venom i Per sempre.
Dyrektor wykonawczy Czarnogórskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Boris Marđonović, podczas wręczania certyfikatów powiedział, że w Czarnogórze istnieje wielka potrzeba polepszania bezpieczeństwa żywności i troski o klienta w branży turystycznej.
Rezultaty konkursu, w którym udział wzięło 67 hoteli i 23 restauracje z 9 przygranicznych miast pokazały, że jeśli chodzi o kraj oraz bezpieczeństwo żywności i dbałość o klienta, to hotele i restauracje z Podgoricy przodują w stosunku do obiektów nadmorskich. – Byliśmy zaskoczeni, biorąc pod uwagę liczbę tych obiektów na wybrzeżu i w Podgoricy. Najwięcej punktów jeśli chodzi o te dwie kategorie zdobyły właśnie obiekty ze stolicy – powiedział Boris Marđonović.
Zrzeszenie Hoteli Czarnogóry przygotowało listy kontrolne z najnowocześniejszymi normami, które dotyczyły bezpieczeństwa żywności i dbałości o klienta i zapoznało z nimi właścicieli i menadżerów hoteli i restauracji z Czarnogóry. – Wszystkie hotele, które wprowadzą i będą stosować się do tych wymogów, otrzymają od zrzeszenia certyfikat, który zastępuje HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Pozwoli to na uniknięcie wysokich kosztów wdrożenia tego systemu, a dodatkowo pomysł ten niesie za sobą rekomendacje z branży, powiedział.
Zauważył, że większość przedsiębiorstw, za ostateczny cel, uważało dotychczas zadowolonego gościa, ale to za mało, klient musi być zachwycony. – Oczywiste są wysiłki właścicieli i znaczące inwestycje w bazę kuchenną, ale jedynie z wyraźnym indywidualizmem w planowaniu. Widoczne są braki w systemie edukacji, a zwłaszcza brak egzaminu magisterskiego do zawodu kucharza, powiedział Marđonović. Zaznaczył, że ważne jest by mieć jednolity system na poziomie kraju, a zrzeszenie, stara się wprowadzić klasyfikację usług, a nie obiektów.
Projekt dał rezultat w postaci włączenia się 67 hoteli z Czarnogóry i 13 z Albanii do Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS) i Internetowego Systemu Dystrybucji (IDS), dzięki czemu zwiększyła się ich widoczność na wszystkie kategorie turystów i podróżujących. Dzięki projektowi stworzono portal internetowy (www.zanapredak.me), broszury turystyczne, umożliwiono 50 obiektom hotelowym i restauracyjnym  uczestnictwo na targach turystycznych, a także wykonano analizę trendów w turystyce na ważnych rynkach europejskich.

Prezes Czarnogórskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Zrzeszenia Hoteli Czarnogóry, Dragica Drekalović, która przedstawicielom hoteli i restauracji wręczyła certyfikaty, wskazała na ważność bezpieczeństwa żywności w osiąganiu lepszej konkurencyjności. Powiedziała, że zrzeszenie od 2004 roku stale pracuje nad standaryzacją hoteli i restauracji poprzez szkolenia, czego rezultaty są już widoczne.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE