Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Współpraca gospodarcza i polityczna w regionie szansą na szybką integrację kraju z UE i NATO
Czarnogóra i UE

Czarnogóra: Współpraca gospodarcza i polityczna w regionie szansą na szybką integrację kraju z UE i NATO

W ramach kolejnej edycji Forum Croatia, chorwacka wicepremier i minister spraw zagranicznych i europejskich integracji Vesna Pusić spotkała się w czwartek w Dubrowniku z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskich Czarnogóry Igorem Lukšiciem, gdzie podpisali projekt wspólnego oświadczenia w sprawie przeciwdziałania homofobii i poszanowania praw osób homoseksualnych i transseksualnych. Jak wyjaśnili ministrowie, kraje europejskie zobowiązane są do poszerzenia działań w kwestii zasad poszanowania praw człowieka a także zwalczania stereotypów oraz uprzedzeń wobec osób LGBT.

Tegoroczne forum poświęcone było europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. Podczas swego przemówienia Igor Lukšić poinformował, iż Czarnogóra zobowiązuje się realizować cele europejskiej polityki energetycznej i dopasować do strategii energetycznej Unii Europejskiej. Priorytetami są m.in. nieprzerwane dostawy energii, rozwój konkurencji na rynku energetycznym oraz zrównoważony rozwój energetyczny. Cele te, jak podkreślił, mogą zostać osiągnięte poprzez zabezpieczanie inwestycji w sektorze energetycznym, dywersyfikację źródeł  energii, promowanie efektywności energetycznej, wsparcie rozwoju nowych technologii, a także poprzez wzmocnienie międzynarodowej współpracy w dziedzinie energii.

Obecna na Forum Croatia Vesna Pusić oznajmiła w piątek, że Czarnogóra zdecydowanie zasługuje na zaproszenie do NATO. Dodała, iż ma nadzieję, że nastąpi to już na kolejnym szczycie. Pozytywne zakończenie negocjacji o członkostwo przewiduje również były urzędnik Pentagonu Bruce Jackson, który na spotkaniu z  premierem Milo Đukanoviciem zapewnił, że Czarnogóra jest liderem wśród krajów ubiegających się o członkostwo w NATO i UE. Zgodnie z jego opinią, 2014 rok może być w tej kwestii kluczowy.

Zwolennikiem dołączenia Czarnogóry do UE i NATO jest również Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jak poinformował nowo mianowany ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Wielkiej Brytanii Ian Wittig, renomowane brytyjskie firmy są zainteresowane inwestycjami w Czarnogórze.

Powodzenie Czarnogóry na drodze do UE widzi także ambasador Niemiec w Podgoricy Pius Fischer, który jest przekonany, iż kraj do końca roku rozpocznie negocjacje w sprawie 23. i 24. rozdziału, co będzie podstawą do otwarcia kolejnych. Euroatlantyckie i europejskie dążenia Czarnogóry znajdują również poparcie we Włoszech i Turcji. Były włoski minister Franco Frattini oznajmił, że na tej drodze poczyniła ona znaczne postępy. Razem z czarnogórskim wicepremierem Igorem Lukšiciem rozmawiali na temat możliwości wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa w regionie. W dyskusji z tureckim ministrem spraw zagranicznych Ahmetem Davutoglu obydwoje wyrazili zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych. Zgodzili się również, że istnieje potrzeba zacieśnienia współpracy dotyczącej gospodarki, energetyki, a także turystyki.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjeda.me, pobjda.me, pobjeda.me

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE