Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Współpraca z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju
ebrd.pobjeda.me

Czarnogóra: Współpraca z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju

Podczas ceremonii otwarcia kancelarii Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Podgoricy prezes instytucji Suma Čakrabarti wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy finansowej z Czarnogórą. Pochwalony został wzrost gospodarki kraju o 4,3% w pierwszym kwartale tego roku, co jest skutkiem pozytywnych tendencji w sektorze energetycznym i zawężenia obszaru działalności szarej strefy. Czarnogóra osiągnęła postępy równie w zakresie poprawy otoczenia biznesu – wynika z wypowiedzi prezesa.

Minister finansów Radoje Žugić i guwerner Centralnego Banku Czarnogóry Milojica Dakić pozytywnie zareagowali na inicjatywę utworzenia wspólnej struktury zarządzania bankami. Žugić zaprezentował przedstawicielom EBRD obecną sytuacją ekonomiczno-finansową kraju oraz przedstawił wszystkie działania, które zostały do tej pory wykonane w celu jej usprawnienia. Zaakcentowano także, że system bankowy Czarnogóry okazał się odporny na obecny kryzys finansowy i zachowuje stabilność.

 

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE