Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wstrzymana produkcja w Toščelik Nikšić

Czarnogóra: Wstrzymana produkcja w Toščelik Nikšić

Željezara Nikšić - bankar.me

Željezara Nikšić wczoraj rano wstrzymała produkcję, a kierownictwo wysłało pracowników na przymusowe urlopy. Oficjalnie nie podano powodu podjęcia takich kroków, ale wedle nieoficjalnych informacji jest nim konieczność negocjacji z EPCG nowej  umowy dotyczącej dalszych dostaw prądu. Zgodnie z decyzjami zarządu, pracownicy wykorzystują zaległe urlopy z zeszłego roku i mają na nich przebywać do 1 lutego, kiedy to oczekiwane jest ponowne uruchomienie produkcji.

Wątpliwości co do zasadności wstrzymania produkcji wzbudził fakt niezalegania przez hutę z rachunkami za prąd, więc nawet konieczność doprecyzowania nowej umowy nie powinna wymagać zatrzymania produkcji, a być jedynie formalnością. Po wygaszeniu pieca i zamknięciu kuźni natychmiast pojawiły się też pogłoski o celowym działaniu tureckich inwestorów z powodu strat generowanych przez hutę; o planowanym działaniu miały świadczyć także niewielkie zapasy surowców w magazynach, mogące wystarczyć jedynie na ok. 2 dni pracy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przyczyny przerwy w produkcji są bardzo prozaiczne. EPCG przedstawiła w końcu grudnia Željezarze w Niksiciu propozycję nowej umowy dot. dostaw prądu i została ona wtedy wstępnie zaakceptowana, jednakże na początku stycznia rozmowy wstrzymano. Jak podaje agencja Mina-business, EPCG zaproponowała cenę o 10% wyższą od wcześniejszej nierynkowej, zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki  (RAE). Elektroprivreda stara się ustalić roczne zapotrzebowanie huty na zużycie  energii elektrycznej, ale tego nie jest pewien nawet jej właściciel, gdyż na razie nie da się ustalić na jakim poziomie będzie produkcja i czy uda się  ją znacząco zwiększyć. Oczekuje się jednak, że porozumienie wkrótce zostanie osiągnięte. EPCG do tej pory bez przeszkód zaopatrywała Željezarę Nikšić  w prąd, bez względu na wynik toczących się rozmów.

Cena prądu dla klientów podłączonych do sieci elektroenergetycznej, między którymi znajduje się także huta w Nikšiciu, od 1 stycznia jest rynkowa, ewentualnie zależy od umowy, którą klienci podpiszą bezpośrednio z dostawcą. Mając ten fakt na względzie, huta w Nikšiciu, oprócz EPCG, może negocjować także z innymi dostawcami.

Urząd Regulacji Energetyki, zgodnie z prawem w połowie ubiegłego roku podjął decyzję o zatwierdzeniu tabel z cenami energii elektrycznej za okres od sierpnia do końca lipca 2015 r. Decyzją tą ustalono stawki z  cenami dla Kombinatu Aluminium w Podgoricy (KAP), huty w Nikšiciu, spółki Infrastriktura Kolejowa (Željeznička infrastruktura) i Elektrowni Cieplnej Pljevlja (TE Pljevlja), które były stosowane do końca ubiegłego roku.

Zgodnie z nową ustawą dot. energetyki od początku br. wyznaczanie cen dla klientów połączonych bezpośrednio z siecią energetyczną przestało należeć do kompetencji RAE. Od 1 stycznia br., klienci podłączeni do sieci elektroenergetycznej muszą płacić stawki ustalane według cen rynkowych, ewentualnie podlegają one negocjacji i są przedmiotem umowy zawieranej bezpośrednio z dostarczycielami. Ceny opłat przesyłowych będą dalej regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki i będą obowiązywały dla wszystkich klientów – zarówno taryfowych jak i kwalifikowanych.

Turecka spółka Toščelik rozpoczęła produkcję w hucie Nikšić w czerwcu ub. Na stałe zatrudnia  ok. 200 pracowników, z 50 pracownikami zatrudnionymi na czas określony niedawno przedłużono umowy.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, bankar.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE