Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wybrano nowy rząd

Czarnogóra: Wybrano nowy rząd

Parlament Czarnogóry zatwierdził we wtorek, 4 grudnia 40. skład rządu tego kraju. Na jego czele, zgodnie z zapowiedziami, stanął premier Milo Đukanović. Wszyscy członkowie rządu mają w jak najkrótszym czasie zdefiniować priorytetowe działa swoich resortów na najbliższy rok. Jak zapowiedziano, najważniejszymi celami mają być podniesienie jakości życia wszystkich obywateli oraz dążenie do członkostwa w UE i NATO, przy jednoczesnej maksymalnej racjonalizacji kosztów m.in. przez ograniczenie podróży służbowych i wykorzystania służbowych pojazdów.

Premier w swoim exposé skupił się przede wszystkim na tematach gospodarczych. Jako punkt honoru Milo Ðukanović postawił sobie zwiększenie liczby miejsc pracy o 40 tysięcy, a więc zlikwidowanie bezrobocia [na początku grudnia według danych Urzędu Pracy było w Czarnogórze 30 578 bezrobotnych, szacuje się, że każdego roku szkoły kończy ok. 10 tys. osób – przyp.red.]. Masowe zatrudnienia miałyby dotyczyć głównie rolnictwa, budownictwa i turystyki. Możliwe jest także wdrożenie planu byłego już premiera Igora Lukšicia, dotyczącego zmniejszenia o połowę wystawianych pozwoleń o prace dla obcokrajowców. Według analityka Vaslija Kosticia premier wykazał się dużą dozą optymizmu, gdyż by zmniejszyć bezrobocie o 1% należy zwiększyć produkcję o 2-3%.

W dobie kryzysu nowy rząd zaplanował także cięcia, w tym zmniejszenie płac oraz zlikwidowania premii i dodatków urzędników publicznych, sprzedaż aut służbowych oraz zmniejszenie diet na wyjazdy służbowe.

Premier planuje także skrupulatnie przyjrzeć się wszystkim umowom prywatyzacyjnym i zerwać te w których inwestorzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków bądź też naruszają punkty dotyczące praw pracowników.

Optymistyczny plan Milo Ðukanovicia przewiduje także liczne zmiany infrastrukturalne, w tym wybudowanie autostrady na północ, nowej trasy kolejowej w kierunku Pljevlja oraz wysokiej jakości połączenia Czarnogóry z korytarzem adriatycko-jońskim.

 

Źródło: seebiz.eu, pobjeda.me, portalanalitika.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE