Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wycofanie monet o nominałach 1 i 2 centy wywołałoby wzrost cen
euro - pgportal.me

Czarnogóra: Wycofanie monet o nominałach 1 i 2 centy wywołałoby wzrost cen

W Czarnogórze korzystanie z monet o najmniejszych nominałach, tzn. 1 i 2 centy nie jest zbyt popularne, ale ewentualna decyzja KE o ich wycofaniu z użycia doprowadzi do zaokrąglania cen w górę, czyli wywoła wzrost cen – poinformowano ze Związku Banków Czarnogóry (Udruženje banaka Crne Gore).

Związek Banków Czarnogóry informuje, że rozumie przyczyny dla których KE zamierza wycofać z użycia monety o nominałach 1 i 2 centy, ponieważ wedle ekspertyz, koszty ich wytwarzania do 2020 r. mają pochłonąć 1,4 mld EUR, co jest ekonomicznie nieopłacalne.

Zdaniem przedstawicieli Związku Banków, po wycofaniu jedno- i dwucentówek, doszłoby do zaokrąglenia cen w górę, najprawdopodobniej do 5 centów. Takie działanie oczywiście poskutkowałoby niewielkim wzrostem cen, proporcjonalnym do tego, jaki miał miejsce, kiedy Czarnogóra wprowadzała walutę euro zamiast wcześniej stosowanej marki niemieckiej; wtedy także przy okazji przeliczania cen z jednej waluty na drugą doszło do ich niewielkiego zaokrąglenia w górę.

Zarówno Bank Centralny Czarnogóry (CBCG), jak i banki komercyjne dysponują dostateczną ilością monet o tych nominałach i w każdej chwili mogą adekwatnie odpowiedzieć na ich zapotrzebowanie. Jednakże, jak wynika z obserwacji Związku Banków, Czarnogórcy nie przywiązują  wagi do monet o najniższych nominałach, nawet jeżeli sprzedawcy wydają w nich resztę.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE