Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra wykorzysta włoskie doświadczenia w kształtowaniu marki kraju
budva-hotelmontenegro.info

Czarnogóra wykorzysta włoskie doświadczenia w kształtowaniu marki kraju

Czarnogóra może liczyć na pomoc i współpracę Włoch w procesie rozwoju i budowy marki kraju – stwierdzono na spotkaniu dyrektora generalnego Dyrektoriatu ds. Rozwoju Marki Narodowej Jovana Rabrenovicia  i ambasadora Republiki Włoch  w Czarnogórze Vincenzo Del Monaco.

Czarnogóra jest dopiero na początku procesu budowania marki narodowej, a także kształtowania i poprawy wizerunku kraju za granicą; oprócz tego pracuje nad przygotowaniem podstawy prawnej w której zostaną usankcjonowane ramy marki narodowej, ochrona tożsamości narodowej i logo kraju. Wszystko to przedstawia bardzo dobre punkt wyjściowy do dalszych działań w tym złożonym i pełnym wyzwań procesie – zaznaczył ambasador Del Monaco.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że mając na względzie mnogość atrakcji turystycznych jakimi dysponuje Czarnogóra, wszystkie wysiłki powinny być ukierunkowane na promocję kraju na arenie międzynarodowej i podkreślanie tych unikatowych walorów, jaki mi nie mogą pochwalić się inne popularne kierunki wyjazdów turystycznych.

Z uwagi na doświadczenie w tej materii jakim dysponują Włochy oraz fakt, iż w tegorocznym raporcie FutureBrand  kraj  znalazł się wśród 20 państw, którym udało się zbudować silne i rozpoznawalne marki narodowe (zajmując pierwsze miejsce w kwestii turystyki, dziedzictwa narodowego i kultury) wykorzystanie włoskich doświadczeń może więc okazać się bardzo cenne dla Czarnogóry.

Na spotkaniu omawiano także możliwości współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za określone segmenty marki narodowej Włoch w celu wymiany doświadczeń dwóch krajów i przeniesienie długoletniego praktycznego wykorzystania marki narodowej rozpoznawalnej w świecie. Poruszano także temat temat ewentualnego transgranicznego projektu zajmującego się budowaniem marki regionalnej, co jest bardzo atrakcyjnym projektem do przyszłej realizacji.

Mając na względzie, że Włochy są członkiem UE na spotkaniu omawiano także kwestię współpracy w zakresie ochrony konsumentów i wykorzystania najlepszych doświadczeń przy wprowadzaniu nowej ustawy o ochronie konsumentów oraz zwiększenie świadomości czarnogórskich konsumentów na temat przysługujących im praw.

Źródło: portalanalitika.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE