Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wyższa stawka podatku VAT została zatwierdzona przez parlament
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogóra: Wyższa stawka podatku VAT została zatwierdzona przez parlament

Parlament przyjął projekt zmian i poprawki do ustawy o podatku VAT, podnosząc jego stawkę z 17 do 19%. Za głosowało 42 posłów, 34 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Zgodnie z zapewnieniami ekspertów, jest to rozwiązanie doraźne, obowiązujące do czasu zmniejszenia długu publicznego i deficytu budżetowego państwa.  

Posłowie zatwierdzili także 2 z 9 przedstawionych projektów nowelizacji  przepisów ustawy o podatku VAT. Pomyślnie przeszedł głosowanie projekt zmian zaproponowany przez posłankę Ljerkę Dragićević z Chorwackiej Inicjatywy Obywatelskiej (HGI), która przewiduje przeniesienie aparathoteli z kategorii objętej niższą stawką VAT w wysokości do kategorii objętej wyższa stawką 19%. Posłowie przychylnie odnieśli się także do propozycji przedstawionej przez posła Frontu Demokratycznego (DF) Emila Labudovicia, która przewiduje zastosowanie wyższej stawki VAT dla działalności polegającej na organizacji gier hazardowych. Do tej pory biznes hazardowy nie był objęty żadną z obowiązujących stawek  VAT, a firmy działające w branży hazardowej nie płacą nawet podatku dochodowego od zrealizowanego zysku, co zdaniem posła wnioskodawcy nie może być dalej tolerowane.

Potrzebnej większości nie uzyskał natomiast obywatelski projekt podpisany przez 12 tys. osób, który powstał z inicjatywy Sieci Afirmacji Sektora Pozarządowego (MANS), złożony przez grupę posłów zarówno koalicji rządzącej jaki i opozycji.

Podwyższona stawka VAT zacznie obowiązywać 8 dni po opublikowaniu w dzienniku ustaw. Dotychczas obowiązujące stawki podatku VAT nie zmieniły się od 2003 r., tzn. od dnia uchwalenia ustawy o podatku od towarów i usług. Rząd liczy, że wzrost VAT pozwoli zwiększyć wpływy do budżetu o 35-40 mln EUR rocznie. Przedstawiciele władzy wykonawczej twierdzą, że zwiększenie stawki VAT o 2%, nie wpłynie  negatywnie na standard życia obywateli. Preferencyjna stawka VAT w wysokości 7% zostanie zachowana m.in. na podstawowe produkty spożywcze, pasze dla zwierząt, leki, podręczniki i pomoce szkolne, zakwaterowanie w  hotelach i pensjonatach, a także bilety wstępu do teatrów, muzeów oraz na imprezy kulturalne i sportowe.

Zdaniem wiceminister turystyki i zrównoważonego rozwoju Željki Radak Kukavičić, wyższa stawka VAT nie wpłynie negatywnie na obroty branży turystycznej, a nadchodzący sezon zapowiada się wyjątkowo pomyślnie. Wedle wstępnych prognoz tegoroczne lato może przyciągnąć nawet 1,5 mln turystów, którzy wykupią ponad 10 mln noclegów.

Źródło: seebiz.eu, portalanalitika.me, vijesti.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE