Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra wzmocni więzi handlowe z Monako
Współpraca międzynarodowa Czarnogóry

Czarnogóra wzmocni więzi handlowe z Monako

W ramach oficjalnej wizyty księcia Monako Alberta II, przewodniczący Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (PKCG) Velimir Mijušković i przewodniczący Izby Rozwoju Gospodarczego Monako Michel Dotta podpisali w czwartek porozumienie dotyczące wzmocnienia więzi handlowych między obydwoma państwami. Dokument w głównej mierze obejmuje sferę turystyki luksusowej, jachtingu oraz handlu międzynarodowego.

Po podpisaniu porozumienia w willi „Gorica” w Podgoricy, Dotta oznajmił, że przyczyni się ono do sformalizowania ich wspólnej gotowości do wzmocnienia wymiany handlowej między Czarnogórą i Monako.

Jak poinformował Dotta, chodzi o to, aby Monako stało się dla czarnogórskich przedsiębiorstw bramą do francuskojęzycznego terytorium, krajów śródziemnomorskich, a także do afrykańskiego przemysłu.

Mijušković oświadczył, iż jest pewny, że poprzez wymianę doświadczeń, zwłaszcza w zakresie  turystyki luksusowej i jachtingu, który jest wysoko rozwinięty w Monako, przyczynią się do zacieśnienia więzi gospodarczej.

Według niego, Czarnogóra dysponuje ogromnym potencjałem dla inwestycji, przede wszystkim w dziedzinie produkcji energii elektrycznej i zielonego przemysłu, który ma być bodźcem do zatrudnienia zarówno w kraju, jak i w Europie. Dodał on, że Czarnogóra może pochwalić się wysokojakościową produkcją żywności ekologicznej, która jest pewną lokatą.

Porozumienie zostało podpisane w obecności prezydenta Czarnogóry Filipa Vujanovicia oraz księcia Monako Alberta II.

Źródło: seebiz.eu

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE