Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wzrost gospodarczy może nie osiągnąć prognozowanych 3,5%
adevarul

Czarnogóra: Wzrost gospodarczy może nie osiągnąć prognozowanych 3,5%

W bieżącym roku można oczekiwać wzrostu przedsiębiorczości, jednakże pojawiły się czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć negatywnie na przewidywaną stopę wzrostu PKB – oceniono na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Stabilności Finansowej (Savjet za finansijsku stabilnost). Wedle wcześniejszych prognoz wzrost gospodarczy Czarnogóry miał wynieść 3,5% PKB.

Rada rozpatrywała informację o stabilności finansowej w drugim kwartale br. oraz aktualną sytuację gospodarczą. W oświadczeniu zaznaczono, że na świecie,  szczególnie w krajach  z którymi Czarnogóra jest powiązana turystycznie obserwowane są negatywne  zjawiska gospodarcze, mogące znaleźć odzwierciedlenie także w aktywności ekonomicznej Czarnogóry.

Oceniono, że sytuacja w krajach UE nie jest zbyt optymistyczna. Aktywność ekonomiczna strefy euro w drugim kwartale uległa stagnacji w porównaniu z pierwszym kwartałem, przy czym trzy największe kraje członkowskie nie odnotowały wzrostu PKB; w całej UE wzrost gospodarczy wyniósł 0,2%.

W Czarnogórze zaobserwowano większy deficyt towarowy za okres pierwszych sześciu miesięcy br., co pokazuje niewielką konkurencyjność gospodarki i zagraża osiągnięciu prognozowanego wzrostu gospodarczego. Sektor bankowy pozostaje stabilny, stan rynku kapitałowego i ubezpieczeniowego także – ogłoszono po zakończeniu posiedzenia.

Stan sektora finansowego wykazuje pozytywne rezultaty w kwestii ściągalności podatków, ale bieżące wydatki publiczne dalej pozostają wysokie. Rada rozpatrywała czynniki ryzyka fiskalnego, szczególnie w perspektywie zapowiadanego zwiększenia wydatków państwowych na cele inwestycyjne i zaleciła racjonalne wydatkowanie finansów publicznych w tym obszarze oraz kontynuację reform, których celem jest dodatkowe zmniejszenie wydatków budżetowych. Rada pochwaliła także zapowiadane przez rząd nowe przepisy w celu zwalczania szarej strefy.

Rada ds. Stabilności Finansowej poparła reformy  w sektorze wydatków publicznych i pochwaliła znalezienia nowych źródeł finansowania budżetu, które nie będą negatywnie wpływały na wzrost PKB i konkurencyjność gospodarki. W podsumowaniu rada zaznaczyła, że stabilność finansowa pozostaje na odpowiednim poziomie i nic nie wskazuje na zwiększenie ryzyka systemowego.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE