Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wzrost gospodarczy zależny od realizacji planowanych inwestycji
wzrost możliwości produkcyjnych - pl.123rf.com

Czarnogóra: Wzrost gospodarczy zależny od realizacji planowanych inwestycji

Bank Światowy przewiduje, że gospodarka Czarnogóry w br. odnotuje delikatny wzrost o 1,8% PKB, natomiast w 2014 r. przychód na mieszkańca może zwiększyć się nawet o 2,5% PKB – podaje instytucja w swoim najnowszym raporcie, jednocześnie zaznaczając, że przyszłoroczny wzrost zależy od realizacji zapowiedzianych inwestycji w sektorach energetycznym i turystycznym.

Sanja Madžarević Šujster, starszy ekonomista Banku Światowego ds. Czarnogóry i Chorwacji, radzi rządowi kontynuację konsolidacji finansów publicznych w celu zmniejszenia długu publicznego, poprawy ściągalności zadłużenia z tytułu niepłaconych podatków, lepszego radzenia sobie z problemem złych kredytów obciążających sektor bankowy i poprawy  warunków dla nowych inwestycji. Przyznała także, iż zrównoważenie finansów publicznych i zmniejszenie długu może zostać osiągnięte przez podwyżkę stawek podatków, ale to z pewnością pogorszy klimat inwestycyjny i dlatego bardziej rozsądne będzie ograniczenie wysokich wydatków publicznych, które sięgają 47% PKB.

Według raportu Banku Światowego tegoroczny wzrost gospodarczy nie miał wpływu na zmniejszenie bezrobocia, które nadal jest wysokie i sięga 19%.

Ekspert Banku Światowego podkreśliła także wagę utrzymania zadłużenia publicznego na poziomie niższym od 60% PKB, co jest jednym z kryteriów z Maastricht.  Jej zdaniem projekt budżetu na następny rok i przedsięwzięte działania oszczędnościowe świadczą o tym, że rząd Czarnogóry traktuje poważnie wszelkie działania mające zbliżyć kraj do UE.

Źródło: vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE