Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wzrost importu produktów szklarniowych

Czarnogóra: Wzrost importu produktów szklarniowych

Padający przez kilka ostatnich tygodni intensywny śnieg, nie tylko spowodował problemy z dostawą żywności, ale także przyczynił się do zniszczenia dużej części upraw szklarniowych. Do tej pory stanowiły one znaczny odsetek żywności konsumowanej przez Czarnogórców. Z powodu strat będą oni zmuszeni do zwiększenia ilości importowanych produktów, a co za tym idzie kupna ich po wyższych cenach niż rodzimych. Ta sytuacja utrzyma się do czasu zebrania plonów z pól otwartych, czyli do początków czerwca.

– Z dotychczasowych doniesień wiemy, że ok. 90% szklarni jest zniszczonych. Nie zebrano jeszcze danych z całego kraju, które mogłyby pokazać prawdziwą skalę zniszczeń ̶ powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz produkcji szklarniowej Ratko Vujošević.

Twierdzi on także, że po ostatnich anomaliach pogodowych istnieje ryzyko, że rolnicy nie odbudują obiektów szklarniowych. Aby temu zapobiec, państwo powinno stworzyć program pomocy, by uchronić tę gałąź gospodarki krajowej przed upadkiem. Vujošević podkreśla, że im dłużej potrwa usuwanie strat, tym dłużej Czarnogóra będzie musiała zaspakajać swój rynek droższymi produktami pochodzącymi z importu.

Profesorzy Wydziału Biotechnologii, specjalizujący się w uprawie gleby uspokajają, że niskie temperatury w ciągu zimy dobrze na nią oddziaływają i nie powinny mieć one negatywnego wpływu na jakość upraw, aczkolwiek zbiory z pewnością będą mniejsze w porównaniu do zeszłorocznych.

Tekst i zdjęcie: vijesti.me, bankar.me, tłum. i red. Aleksandra Kiljańska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE