Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Wzrost podatku od nieruchomości w nadmorskiej gminie Budwa

Czarnogóra: Wzrost podatku od nieruchomości w nadmorskiej gminie Budwa

Obywatele mieszkający w Budwie płacą podatki od nieruchomości w wysokości 0,25% wartości rynkowej. Z kolei ci, którzy posiadają nieruchomości na terenie gminy, ale w nich nie zamieszkują, płacą 0,5%. Coraz większe podatki niepokoją mieszkańców gminy – ze względu na wiek obiektów znajdujących się na terenie gminy spodziewaliby się niższych opłat, jednak są one już trzykrotnie wyższe niż w roku ubiegłym.

Mieszkańcy są bardzo rozgoryczeni, ponieważ czują się oszukani – ich zdaniem inwestorzy nie płacą nic, podczas gdy oni ponoszą wysokie opłaty (dla przykładu – za mieszkanie o powierzchni 54 m kw. 314 EUR miesięcznie). Uważają, że gmina próbuje spłacić ich pieniędzmi swoje długi powstałe na skutek niekorzystnych inwestycji i wielomilionowych kontraktów [dług gminy Budwa wynosi obecnie 33,4 mln EUR, o sytuacji finansowej czarnogórskich gmin pisaliśmy w artykule Czarnogórskie gminy toną w długach – przyp. red.].

Obowiązująca wysokość podatku została przyjęta w grudniu 2011 roku i jest jak najbardziej zgodna z prawem – tłumaczy przedstawiciel sekretariatu ds. gospodarki i finansów gminy, Mihailo Đurović. Realna stopa podatku od nieruchomości jest bowiem wedługustawy proporcjonalna i może wynosić od 0,1% do 1% wartości rynkowej nieruchomości. Samorząd może wprowadzić wyższe stawki dla nieuprawianych gruntów rolnych oraz dla budynków wybudowanych niezgodnie z prawem.

 

Źródła: portalanalitika.me, pobjeda.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE