Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra z nadzieją na zielone światło od UE

Czarnogóra z nadzieją na zielone światło od UE

Wszystko wskazuje na to, że Czarnogóra już wkrótce otrzyma od Komisji Europejskiej jasny sygnał do rozpoczęcia rozmów o członkostwie. Na chwilę obecną nie zostały wspomniane dodatkowe warunki.

Treść rekomendacji KE jeszcze nie jest gotowa i ani jeden raport o poczynionych postępach, a więc także ten dotyczący Czarnogóry, nie istnieje jeszcze w ostatecznym kształcie – twierdzą dyplomaci z instytucji europejskich i krajów członkowskich.

„Nawet Štefan Füle [europejski komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa – przyp. red.] nie wie jeszcze, jak będzie wyglądała wersja końcowa” – powiedział jeden z nich dziennikowi „Vijesti”.

Jednak, jeśli któryś z raportów jest mniej problematyczny, z pewnością jest to ten dotyczący Czarnogóry – można odnieść wrażenie po odbyciu szeregu rozmów.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, Rada Europejska (głowy państw i szefowie rządów) 9 grudnia może oficjalnie wyznaczyć termin rozpoczęcia przez Czarnogórę negocjacji członkowskich. Mogłyby one wtedy ruszyć na wiosnę 2012 roku.

Często, zanim na szczycie zapadną ostateczne decyzje, jest sporo spekulacji. Kraje członkowskie muszą jednogłośnie zgodzić się na rozpoczęcie rozmów. Szczególnie teraz jest w tej kwestii wiele wątpliwości w związku z atmosferą niesprzyjającą rozszerzeniu. Ale zazwyczaj, jeśli widać determinację kraju do przystąpienia do Unii, decyzja jest pozytywna.

 

Tekst: vijesti.me, dan.co.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE